Niedzielski o wakacjach: spadek zakażeń nie oznacza, że nastąpi znaczące poluzowanie obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski ma nadzieję, że najgorszy moment pandemii mamy już w Polsce za sobą. To jednak wcale nie oznacza, że na nadchodzące wakacje nastąpi jakieś znaczące poluzowanie obostrzeń - zaznaczył na środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski nie udzielił konkretnej informacji na pytanie dotyczące wakacji i korzystania z hoteli. - Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć - stwierdził minister podczas konferencji, która odbyła się po spotkaniu rządowego zespołu antykryzysowego. Niedzielski poinformował za to o przedłużeniuobostrzeń do 18 kwietnia. 

Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"

Adam Niedzielski: Wszystko zależy od momentu pandemii

Na decyzje rządu dotyczące przedłużenia restrykcji o kolejne tygodnie i miesiące czeka między innymi branża gastronomiczna i hotelarska. Przedsiębiorcy nie wiedzą jeszcze, co czeka ich w sezonie letnim.

Minister Adam Niedzielski podczas ogłaszania obostrzeńNowa koncepcja rządu. Liczba zachorowań była najważniejsza. Nie jest

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, jakie będą kryteria dla tej części gospodarki, która jest związana z sektorem hotelarskim, bo to zależy tak naprawdę od momentu pandemii, w którym będziemy się znajdowali

- powiedział minister zdrowia. Kolejne decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu. Wtedy będzie wiadomo, jaki jest trend rozwoju pandemii po dwutygodniowym lockdownie, a rząd ogłosi nowe obostrzenia na drugą połowę kwietnia i - być może - już na weekend majowy.

Na początku pandemii - z punktu widzenia nakładania nowych obostrzeń - najważniejsza była codzienna liczba zakażeń SARS-CoV-2. (...) Dzisiaj przede wszystkim najważniejsza jest kwestia dostępności tzw. łóżek covidowych i respiratorów

- mówił Niedzielski tłumacząc zmianę strategii nakładania restrykcji.

Adam NiedzielskiNiedzielski: Obostrzenia przedłużone o ponad tydzień

Koronawirus w Polsce. Dane na 7 kwietnia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 7 kwietnia o 14 910 nowych zakażeniach i o 638 zgonach z powodu koronawirusa. Od początku pandemii w Polsce zachorowało na COVID-19 już 2 471 617 osób, a zmarło 55 703. W szpitalach leży obecnie 34,7 tysięcy osób, o prawie tysiąc więcej, niż dobę wcześniej.

Więcej o: