Rzeszów ze szczepionkami J&J. Niedzielski: Fake news. "Medyk": Nie musimy się tłumaczyć

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba powiedział w środę, że rzeszowskie Centrum Medyczne "Medyk" zostało wybrane do badań klinicznych nad szczepionką Johnson&Johnson. Wśród wybranych ośrodków nie ma Warszawy, Poznania czy Krakowa - pisze "Gazeta Wyborcza". Doniesienia skomentował szef resortu zdrowia.

- Informacje dotyczące badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson w Rzeszowie i skierowania tam dostawy tej szczepionki mają charakter fake newsa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej, komentując doniesienia o tym, jakoby do Rzeszowa miał trafić jednodawkowy preparat amerykańskiego koncernu.

Zobacz wideo Szczepienia poza kolejnością w Rzeszowie? NFZ wszczyna postępowanie wyjaśniające

Adam Niedzielski: Nie ma żadnych decyzji

Nie ma w tym zakresie podjętych żadnych decyzji, a z punktu widzenia oczywiście dystrybucji szczepionek, które do nas są zadeklarowane w formie dostaw w drugiej połowie kwietnia - tu mówimy ilości ponad 300 tys. dawek - to tutaj absolutnie nie ma podjętej żadnej decyzji, żeby to były tylko te selektywne punkty, które m.in. dotyczyły punktu w Rzeszowie

- mówił na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że program, który właśnie ma testować pewne modyfikacje użycia szczepionki Johnson & Johnson jest dopiero definiowany.

Coś co miało być narodowe, wspólne okazuje się absolutnym paliwem wyborczym, aby PiS zdobyło kolejne miasto

- powiedział Michał Szczerba odnosząc się do zbliżających się w Rzeszowie wyborów prezydenta miasta, które zdaniem posła nie są bez znaczenia w sprawie nadprogramowych szczepionek.

Prezes Centrum Medycznego "Medyk": Nie musimy się tłumaczyć publicznie

Stanisław Mazur, prezes rzeszowskiego centrum mówił w tvn24.pl, że "Medyk" ma inne szczepionki, które nie pochodzą z Narodowego Programu Szczepień, dlatego nie musi się tłumaczyć publicznie z tego kogo szczepi i w jakim wieku. Na szczepienia preparatem Johnson&Johnson są już zapisane osoby od 18 do 60 roku życia.

Szczepionka Johnson&Johnson w Rzeszowie jest wcześniej niż gdzie indziej, ale nie pochodzi z Narodowego Programu Szczepień, rząd o tym nie wie. To kompletnie nie ma wpływu na cokolwiek

 - mówił Stanisław Mazur przyznając się do sprowadzenia bez wiedzy rządu 10 tysięcy dawek preparatu. 

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne).Szczepienia bez rejestracji w możliwe dzięki indywidualnym skierowaniom

Proszę nam wynagrodzić 10 tysięcy szczepionek, które zaoszczędziliśmy dla państwa, dla ministerstwa, dla NFZ i nie czołgać nas, nie krytykować

- powiedział prezes Centrum Medycznego.

Kolejka przed punktem szczepień w RzeszowieW jednym z punktów w Rzeszowie szczepiono 20- i 30-latków bez rejestracji

Więcej o: