EMA zapowiedziała konferencję w sprawie możliwych powikłań po szczepieniu AstraZeneką

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała na środę, 7 kwietnia konferencję w sprawie możliwych zakrzepów krwi jako powikłań występujących po zastosowaniu szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Podczas konferencji przedstawione zostaną m.in. wnioski z badań na temat bezpieczeństwa szczepionki.

Konferencja Europejskiej Agencji Leków odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 16.00 polskiego czasu. Już wcześniej EMA informowała, że podanie preparatu AstraZeneca może, w bardzo rzadkich przypadkach, prowadzić do zakrzepów krwi. 

Zobacz wideo Czy Polska rozważa odkupienie od innych krajów szczepionki firmy Astra Zeneca? "Nie ma decyzji ws. zawieszenia szczepień preparatem Astra Zeneca. Czekamy na decyzję EMA"

Przypadki zakrzepów po podaniu AstraZeneki są rzadkie - ale występują

Powodem konferencji jest zauważenie przez EMA związku między szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca a zakrzepicą, która prowadzi do ataków serca. Marco Cavaleri, ekspert EMA odpowiedzialny za ocenę szczepionek przeciwko koronawirusowi powiedział wczoraj włoskim mediom, że dostrzegalny jest wpływ szczepionki na powstawanie zakrzepów. 

W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messagero” Cavaleri poinformował, że przypadki występowania zakrzepów po podaniu tego konkretnego preparatu są niesłychanie rzadkie. Zaznaczył również, że korzyści z zastosowania AstraZeneki znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. - Obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki (przeciw COVID-19) a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi - powiedział ekspert EMA.

Raport EMA pozostawi decyzję w sprawie stosowania szczepionki AstraZeneca rządom krajowym

W trakcie środowej konferencji Europejska Agencja Leków przedstawi wnioski z badań na temat bezpieczeństwa szczepionki. Jak podaje IAR, raport obejmuje m.in. dochodzenie komisji do spraw bezpieczeństwa EMA. Cavaleri zapowiedział, że w końcowym raporcie znajdą się stwierdzenia o związku szczepionki AstraZeneki z zakrzepami.

Dotychczas EMA badała wszystkie podejrzane przypadki powikłań po szczepionce przeciw COVID-19. Jak ujawnił Cavaleri, problem dotyczy szczególnie kobiet poniżej 50 roku życia, jedynie 20 proc. przypadków dotyczy mężczyzn w wieku ok. 45 lat. 

Raport, który zostanie opublikowany przez EMA, nie będzie zawierać żadnych konkretnych sugestii. Jak zaznaczył Cavaleri, decyzje dotyczące stosowania AstraZeneki pozostawione są rządom krajowym. Sprawą zajmuje się Włoska Agencja Leków.

Więcej o: