Co z majówką 2021? Minister zdrowia: Trzeba się liczyć z obostrzeniami

- Trzeba się liczyć z obostrzeniami w okresie majówki, o skali będziemy informowali w najbliższych tygodniach - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Konferencja odbyła się po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Trudno się spodziewać, żeby było tak, jak dwa czy trzy lata temu - dodał szef resortu zdrowia i powiedział, że w przyszłym tygodniu rząd podejmie konkretne decyzje.

Zobacz wideo Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Adam Niedzielski: Szczepienia w ciągu dwóch miesięcy będą przeszkodą dla rozwoju pandemii

Patrzymy na to, czy trend zmniejszonej liczby zachorowań będzie kontynuowany. Mamy perspektywę przyspieszenia szczepień i coraz większą liczbę ozdrowieńców, zatem te naturalne bariery są coraz bardziej wyraziste

- mówił minister.

Wyraził też nadzieję, że przyspieszenie szczepień na koronawirusa w ciągu dwóch miesięcy stanie się przeszkodą dla rozwoju pandemii.

Reprezentatywne dane pojawią się dopiero w przyszłym tygodniu

Adam Niedzielski tłumaczył, że obecny spadek liczby zakażeń wynika z okresu świątecznego, a dane reprezentatywne pojawią się za kilka dni. Dopiero wtedy będzie wiadomo, jaki jest prawdziwy trend w rozwoju epidemii koronawirusa i na podstawie tych danych rząd podejmie decyzje dotyczące obostrzeń na drugą połowę kwietnia i weekend majowy.

Majówka. Niedzielski zapowiadał na początku marca, że może nastąpić duże luzowanie obostrzeń

Jeszcze na początku marca minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że jeśli po świętach sytuacja na to pozwoli, rząd zdecyduje się na luzowanie obostrzeń. Szef resortu zdrowia odpowiedział wtedy na pytanie o perspektywy branży gastronomicznej mówiąc, że istnieje możliwość, aby w majówkę usiąść w restauracji.

Później jednak sytuacja epidemiologiczna znacznie się pogorszyła i wprowadzono krajowy lockdown, który miał trwać do 9 kwietnia. Wiadomo już jednak, że został przedłużony do 18 kwietnia.

Więcej o: