Posłowie KO: Urzędnicy Agencji Rezerw Strategicznych zaszczepili się w ramach grupy "zero"

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński ustalili w wyniku kontroli poselskiej, że 28 marca pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Wiceprezes agencji stwierdził w rozmowie z politykami, że urzędnicy otrzymali preparat jako osoby zakwalifikowane do grupy "zero", w której znajdują się m.in. medycy.

"Zaszczepiono rządowych urzędników z agencji rezerw strategicznych. Wszystkich chętnych, bez względu na wiek. W specjalnym terminie w niedzielę 28 marca na Narodowym. Potwierdziliśmy dziś z Dariuszem Jońskim ten fakt podczas kontroli poselskiej. Rząd się wyżywi, rząd się zaszczepi!" - napisał we wtorek na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. 

Posłowie KO: Zaszczepiono już pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych 

Na antenie TVN24 posłowie poinformowali, że w trakcie kontroli rozmawiali z wiceprezesem agencji Przemysławem Bryksą. Ten miał stwierdzić, że według jego wiedzy urzędników RARS - podobnie jak medyków - zakwalifikowano do grupy "zero" Narodowego Programu Szczepień.

Jak wynika z relacji jednego z pracowników RARS, do którego dotarł TVN24, kierownictwo agencji tłumaczyło urzędnikom, że zostali oni potraktowani jak pracownicy aptek. 

Zobacz wideo Szczepienia poza kolejnością w Rzeszowie? NFZ wszczyna postępowanie wyjaśniające

- Wielu z nas pracuje zdalnie, inni zajmują się czysto biurową pracą, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Szefowie komórek po prostu tworzyli listy i już 28 marca szczepiliśmy się. [...] Czułem się źle wobec moich rodziców, którzy mają termin na koniec maja. W życiu w swojej pracy nie zajmowałem się lekami - powiedział jeden z urzędników zatrudnionych w rządowej agencji.  

RARS nie odpowiedziała jeszcze na pytania przesłane przez dziennikarzy stacji. 

Koronawirus, szczepienia i grupa "zero" 

Przypomnijmy, że zgodnie informacjami zamieszczonymi na stronie rządu, do grupy "zero" zaliczają się:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych
  • personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach
  • rodzice hospitalizowanych wcześniaków.

Obecnie wciąż trwają szczepienia medyków, a także - w ramach I etapu - osób powyżej 60. roku życia, służb mundurowych, nauczycieli oraz pacjentów z chorobami przewlekłymi. Dopiero w kolejnym, II etapie szczepieni mieli być m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego i urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii. Podczas konferencji zorganizowanej 30 marca szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że z Narodowego Programu Szczepień znikną w II kwartale etapy II i III na rzecz szczepień populacyjnych. 

Na stronie gov.pl możemy przeczytać też, że w sytuacji "ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się jednoczasowe szczepienie osób wchodzących w skład grup, o których mowa w ramach jednego etapu lub szczepienie osób wchodzących w skład różnych grup w ramach różnych etapów". 

Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej. Wrocław, 10 marca 2021Dworczyk o zmianie kwalifikacji do szczepień. I apel o pilne szczepienie +60

Więcej o: