"Zaszczepiono rządowych urzędników z agencji rezerw strategicznych. Wszystkich chętnych, bez względu na wiek. W specjalnym terminie w niedzielę 28 marca na Narodowym. Potwierdziliśmy dziś z Dariuszem Jońskim ten fakt podczas kontroli poselskiej. Rząd się wyżywi, rząd się zaszczepi!" - napisał we wtorek na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.
Na antenie TVN24 posłowie poinformowali, że w trakcie kontroli rozmawiali z wiceprezesem agencji Przemysławem Bryksą. Ten miał stwierdzić, że według jego wiedzy urzędników RARS - podobnie jak medyków - zakwalifikowano do grupy "zero" Narodowego Programu Szczepień.
Jak wynika z relacji jednego z pracowników RARS, do którego dotarł TVN24, kierownictwo agencji tłumaczyło urzędnikom, że zostali oni potraktowani jak pracownicy aptek.
- Wielu z nas pracuje zdalnie, inni zajmują się czysto biurową pracą, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Szefowie komórek po prostu tworzyli listy i już 28 marca szczepiliśmy się. [...] Czułem się źle wobec moich rodziców, którzy mają termin na koniec maja. W życiu w swojej pracy nie zajmowałem się lekami - powiedział jeden z urzędników zatrudnionych w rządowej agencji.
RARS nie odpowiedziała jeszcze na pytania przesłane przez dziennikarzy stacji.
Przypomnijmy, że zgodnie informacjami zamieszczonymi na stronie rządu, do grupy "zero" zaliczają się:
Obecnie wciąż trwają szczepienia medyków, a także - w ramach I etapu - osób powyżej 60. roku życia, służb mundurowych, nauczycieli oraz pacjentów z chorobami przewlekłymi. Dopiero w kolejnym, II etapie szczepieni mieli być m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego i urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii. Podczas konferencji zorganizowanej 30 marca szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że z Narodowego Programu Szczepień znikną w II kwartale etapy II i III na rzecz szczepień populacyjnych.
Na stronie gov.pl możemy przeczytać też, że w sytuacji "ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się jednoczasowe szczepienie osób wchodzących w skład grup, o których mowa w ramach jednego etapu lub szczepienie osób wchodzących w skład różnych grup w ramach różnych etapów".