Koronawirus. Bardzo trudna sytuacja w Małopolsce. Wojewoda: Możliwa relokacja pacjentów i kadry medycznej

- Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju. Podejmujemy różnego rodzaju działania, aby tę sytuację zmienić, ponieważ znacznie przekroczyliśmy liczbę łóżek respiratorowych, która była dostępna podczas drugiej fali - mówił we wtorek na konferencji prasowej Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. Kmita nie wykluczył też relokacji części pacjentów.

Sytuacja pandemiczna w województwie małopolskim ulega pogorszeniu, ponieważ coraz więcej pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 trafia do szpitali. - Sięgamy do najgłębszych rezerw. Utworzyliśmy 410 łóżek respiratorowych - mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski podczas konferencji prasowej we wtorek. Jak dodał możliwe, że w ciągu następnych dni zostanie podjęta decyzja o relokacji pacjentów pod respiratorami z niektórych szpitali do placówek w innych województwach. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 663 nowych zakażeniach koronawirusem w regionie.

Wydawało nam się, że absolutną ścianą jest 350 łóżek respiratorowych. Dzisiaj mamy ich już 410. W ciągu najbliższych dni ta liczba zostanie zwiększona o 20

- mówił Łukasz Kmita. 

Przedszkole w czasie pandemiiPrzedłużone zamknięcie przedszkoli i żłobków? Nieoficjalne ustalenia

Małopolska. Przybywa pacjentów pod respiratorem

Jak przekazał wojewoda, po konsultacji z ministrem zdrowia, podtrzymano uzgodnienie, które obowiązywało przed świętami dotyczące wzrostu liczby łóżek w hali EXPO Kraków, czyli w szpitalu tymczasowym. Będzie to 280 łóżek szpitalnych i 20 łóżek respiratorowych na OIT - tłumaczył Łukasz Kmita.

- Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju - o tym wie także pan minister. - Podejmujemy różnego rodzaju działania, aby tę sytuację zmienić, ponieważ znacznie przekroczyliśmy liczbę łóżek respiratorowych, która była dostępna podczas drugiej fali. Dzisiaj sięganie po kolejne łóżka respiratorowe odbywa się z niezwykle wielką rozwagą - tłumaczył wojewoda.

Jesteśmy przekonani, że przyrost liczby pacjentów z intensywnej terapii będzie następował. Na tę chwilę mamy 13 wolnych łóżek respiratorowych w województwie

- mówił Łukasz Kmita.

Andrzej DudaDuda pisał o możliwym "lekceważeniu" muzyki Krawczyka przez młodych. Fala komentarzy

Małopolska. Możliwa relokacja pacjentów

Wojewoda oznajmił, że możliwe jest przeprowadzenie relokacji pacjentów i części kadry medycznej, jeśli sytuacja pandemiczna w regionie ulegnie pogorszeniu. - Nie wykluczamy relokacji pacjentów, którzy są pod respiratorem do innych szpitali - mówił. Podkreślał, że taka decyzja nie została jeszcze podjęta, ale jeśli będzie zwiększała się liczba pacjentów pod respiratorem, to być może będzie trzeba wdrożyć takie rozwiązanie. Decyzje o dalszych działaniach w małopolskiej ochronie zdrowia będą podejmowane w ciągu najbliższych kilku dni.

Mamy wytypowane placówki medyczne, w których być może będzie istniała konieczność relokacji kadry medycznej do oddziałów OIT i intensywnej terapii

- dodał.

Być może będzie taka konieczność, żeby część placówek krakowskich całkowicie wstrzymała zabiegi zachowawcze. Mówię tutaj o zabiegach, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Zabiegi ratujące życie będą dalej wykonywane

- tłumaczył.

- Od naszej odpowiedzialności zależy, jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce. Apeluję do wszystkich Małopolan, którzy mają objawy koronawirusa, aby nie zwlekali z wizytą u lekarza - podsumował wojewoda.

Zobacz wideo Szczepienie poza kolejnością i bez skierowania, żeby nie marnować dawek? "Mamy różne warianty"

Michał DworczykKiedy zapisy na szczepienia dla 20 i 30-latków? Dworczyk odpowiada

Więcej o: