Minister Adam Niedzielski: Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że jeśli badania nad szczepionkami dla dzieci dadzą pozytywny wynik, możliwe będzie zaszczepienie części z nich już latem tego roku. - Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci - powiedział w Radiu ZET.

Koncerny Pfizer i BioNTech poinformowały, że ich szczepionka przeciw koronawirusowi jest skuteczna oraz bezpieczna dla dzieci w wieku od 12. do 15. roku życia. Obecnie preparat jest dozwolony dla osób powyżej 16. roku życia.

Zobacz wideo "Będziemy elastycznie dostosowywać się do sytuacji". Uwolnienie zapisów na szczepienia dla wszystkich możliwe w maju

Adam Niedzielski o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19

Szef resortu zdrowia zapytany w Radiu ZET o to, kiedy możemy spodziewać się decyzji w sprawie szczepienia dzieci i młodzieży powiedział, że może to nastąpić jeszcze tego lata. - Mamy bardzo optymistyczne informacje od Pfizera, że są prowadzone badania, które mają już pozytywne wyniki w grupie wiekowej 12-15 lat. Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Bo szczepionek na pewno nie zabraknie - mówił Niedzielski. I dodał, że "najpierw musimy mieć wiarygodne wyniki badań, bo cały czas stoję na stanowisku, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem".

Szczepienie przeciwko COVID-19 na Stadionie Narodowym w Warszawie Kuczmierowski: Do Polski dotarło 870 tys. dawek szczepionki Pfizer

Szczepionka firmy Pfizer bezpieczna i skuteczna dla nastolatków powyżej 12. roku życia

Firma Pfizer poinformowała, że ich preparat jest bezpieczny i skutecznych dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Badania zostały przeprowadzone na grupie 2 260 osób. Jak podaje Agencja Reutera, wśród dzieci, którym podano placebo, odnotowano 18 zakażeń koronawirusem, a u osób zaszczepionych nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia. Dodatkowo po dwóch miesiącach od podania drugiej dawki szczepionki, badani mieli w organizmach wysoki poziom przeciwciał neutralizujących wirusy, który był porównywalny do poziomu w grupie osób od 16. do 25. roku życia.

Szczepionki Pfizera i BioNTech skuteczne również wśród dzieci od 12. roku życia Szczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna również wśród dzieci od 12. roku życia

Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Pfizer Albert Bourla napisał na Twitterze, że wyniki badań zostaną przekazane Agencji Żywności i Leków oraz innym organom regulacyjnym. Obecnie preparat jest dozwolony wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia.

Więcej o: