Szczepienia bez rejestracji w Rzeszowie. Lekarz: Czy ja kiedyś usłyszę od mediów pochwały?

- Nie na wątpliwości czy krytykę, a na pochwały zasługuje liczba szczepień w Rzeszowie - uważa dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego w Rzeszowie. Jego zdaniem lekarze powinni mieć pewną autonomię w decydowaniu o szczepieniu osób w "szczególnej sytuacji".
Zobacz wideo Koronawirus. Czekają nas szczepienia uzupełniające? „Pewnie do tego dojdzie”

O szczepieniach w Rzeszowie głośno jest od kilku dni. W świąteczny weekend tamtejsze Centrum Medyczne MEDYK poinformowało, że osoby powyżej 55 r.ż. będą szczepione bez rejestracji. Pojawiły się zdjęcia kolejek do punktów szczepień, a także doniesienia o podawaniu zastrzyków dużo młodszym osobom, nawet w wieku 20-30 lat. 

Dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego, tłumaczył, że wysoka liczba szczepień w Rzeszowie wynika z tego, że liczą się do niej szczepionki podane we wszystkich 105 punktach centrum, także wielu osobom spoza miasta, w innych miejscowościach czy punktach mobilnych. Odrzucał on oskarżenia o to, jakby szybkie szczepienia miały mieć związek ze zbliżającymi się tam wyborami na prezydenta miasta.

W rozmowie z TVN24 mówił z kolei, że ma żal do mediów o to, jak przedstawiono sytuację. Wskazywał na efektywne szczepienie czy lepsze wykorzystywanie samych ampułek z preparatami. - Zaoszczędziliśmy 10 tys. szczepionek. Czyli wyszczepialność mamy 111,3 proc. Robimy coś, czego nikt nie chciał robić, czyli szczepić na rubieżach Podkarpacia, we wszystkich gminach. Czy ja kiedyś usłyszę od mediów pochwały? - powiedział. 

"Musimy mieć suwerenność"

Mazur wskazywał też, że jego zdaniem lekarze powinni mieć pewną elastyczność w decydowaniu o szczepieniach. 

- Nie jestem automatem, jestem lekarzem, doświadczonym internistą kardiologiem, mam prawo do wykonywania zawodu. Jak jest sytuacja szczególna, ktoś ma mieć przeszczep czy ktoś np. wyjeżdża za granicę na studia medyczne do Londynu, czy też do Szwecji, czy też ktoś ma wadę wrodzoną typu zespół Downa. Poszczepiliśmy takich ludzi dużo - powiedział

- Proszę nie wymagać od nas, lekarzy i nie usztywniać nas - wszystkie media o to proszę - żebyśmy byli automatami, kopiuj-wklej. Musimy mieć pewną suwerenność - dodał. 

Więcej o: