Koronawirus. Wiele województw szczepiło również w święta wielkanocne, ale nie wszystkie. Rzeszów liderem szczepień?

W Niedzielę Wielkanocną wykonano w całym kraju 3103 szczepienia przeciwko koronawirusowi. Najwięcej osób zaszczepiono w woj. mazowieckim, zaś w pięciu województwach nie wykonano żadnych szczepień. W poniedziałek - najwięcej szczepień było na Śląsku. Mimo braku wielkanocnych szczepień na Podkarpaciu, Rzeszów jest liderem wśród miast z największym odsetkiem zaszczepionych. Michał Dworczyk wyjaśnia, z czego to wynika.

W świąteczny poniedziałek opublikowano rządowy raport informujący o liczbie szczepień w całej Polsce. Okazuje się, że w Niedzielę Wielkanocną były wykonywane szczepienia, choć w znacznie mniejszej skali niż w dni powszednie. Natomiast w pięciu województwach nie została zaszczepiona ani jedna osoba. 

Zobacz wideo Dworczyk przeprasza po zamieszaniu ze szczepionkami. "Ministra zdrowia nie było na wczorajszym sztabie"

Niedziela Wielkanocna: najwięcej szczepień w woj. mazowieckim.  W pięciu regionach zero podanych dawek

Jak podaje rządowy raport, w świąteczną niedzielę znacznie spadła liczba szczepień - wykonano ich 3103. Dla porównania, w sobotę przed Wielkanocą zaszczepiono 32 965 osób, w Wielki Piątek - 144 084 osoby, w czwartek - 197 870 osób.

W Wielkanoc najwięcej dawek rozdysponowano w województwie mazowieckim - 1511. Sporo (stosunkowo) szczepień miało miejsce także w woj. dolnośląskim - 622 oraz woj. śląskim - 518.

Dobowy raport szczepień - dane z niedzieli, 04.04.2021Dobowy raport szczepień - dane z niedzieli, 04.04.2021 Screen / gov.pl

191 szczepień wykonano w woj. małopolskim, 172 szczepienia na Warmii i Mazurach, 30 - w woj. świętokrzyskim, 22 - w woj. kujawsko-pomorskim, 16 - w woj. pomorskim, 12 - w Wielkopolsce, siedem w woj. łódzkim i dwa w woj. lubuskim. Według rządowego raportu, w niedzielę nie wykonano ani jednego szczepienia w pięciu województwach: opolskim, zachodniopomorskim, podlaskim, podkarpackim oraz lubelskim.

Poniedziałek Wielkanocny: najwięcej szczepień na Śląsku, cztery województwa bez podanych dawek

Opublikowany dzisiaj, 6 kwietnia raport rządowy pokazuje, że w świąteczny poniedziałek wykonano 3 552 szczepienia. Najwięcej, bo 1558 dawek rozdysponowano w województwie śląskim. 917 szczepień wykonano w woj. mazowieckim, a 633 na Dolnym Śląsku.

Dobowy raport szczepień - dane z poniedziałku, 05.04.2021Dobowy raport szczepień - dane z poniedziałku, 05.04.2021 Screen / gov.pl

70 szczepień wykonano w woj. podkarpackim, 65 dawek rozdysponowano w woj. łódzkim, 61 - w woj. zachodniopomorskim, 56 - w Małopolsce, 50 szczepień wykonano na Warmii i Mazurach, 46 - w Wielkopolsce, 43 - w woj. pomorskim, 31 - w woj. świętokrzyskim, 22 - na Lubelszczyźnie. Według rządowego raportu, w świąteczny poniedziałek nie wykonano szczepień w czterech województwach: opolskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim oraz lubuskim.

Choć nie było szczepień w niedzielę w Podkarpackiem, Rzeszów jest liderem szczepień

Rządowy raport pokazuje, że obecnie w Polsce wykonano 6 665 384 szczepienia (z czego dwie dawki przyjęły 2 073 033 osoby). Obecnie status lidera wśród najbardziej “wyszczepionych” miast ma Rzeszów. Z opublikowanego raportu wynika, że przeciwko koronawirusowi zaszczepiono tam przeszło 119 tys. obywateli.

Dariusz Jończyk, poseł Koalicji Obywatelskiej opublikował w świąteczną sobotę na Twitterze zdjęcia wraz z wpisem informującym, że w woj. podkarpackim  można szczepić się poza kolejnością w przynajmniej dwóch miejscach. Szczepienia przeciw COVID-19 były możliwe dla każdego chętnego.

"Gazeta Wyborcza" podała, że w czwartek i piątek, przed jednym z punktów szczepień w Rzeszowie stały tłumy. Wśród osób chętnych byli również 20-, 30- oraz 40-latkowie, którzy nie otrzymali jeszcze skierowania na szczepienie.

Szef centrum medycznego w Rzeszowie dr Stanisław Mazur przyznał, że przed świętami zaszczepiono ok. 100 tys. osób, by rozmrożone szczepionki się nie zmarnowały.

Dworczyk: "Doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta nie są prawdziwe"

Do kwestii nadprogramowego szczepienia m.in. w punkcie CM Medyk w C.H. Full Market w Rzeszowie ostatecznie odniósł się na Twitterze Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera, a także pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, napisał: "Doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta NIE są prawdziwe. Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie. Rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień w Rzeszowie".

W drugim wpisie można przeczytać, że: "Liczby pokazują zaszczepionych w punktach szczepień, a nie liczbę zaszczepionych mieszkańców Rzeszowa. Wpływ na to ma także fakt, że duże punkty szczepień raportują w Rzeszowie szczepienia wykonane w terenie. Jutro szczegółowo omówimy to w trakcie konferencji. #StopFakeNews". 

Kolejka przed punktem szczepień w RzeszowieLekarz zapewnia, że w Rzeszowie szczepiono osoby do tego uprawnione

Więcej o: