Sekretarz stanu USA obiecał innym krajom pomoc w zakresie szczepień. "Pracujemy tak szybko, jak to możliwe"

Stany Zjednoczone wkrótce będą w stanie zwiększyć pomoc w zakresie szczepień za granicą - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Mianował Gayle Smith na nowe stanowisko amerykańskiego koordynatora ds. globalnej odpowiedzi na Covid-19 i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Blinken stwierdził, że priorytetem USA jest walka z Covid-19 w kraju, ale cel zostanie wkrótce osiągnięty. - Badamy możliwości dzielenia się z innymi krajami w przyszłości. Wierzymy, że będziemy w stanie zrobić znacznie więcej na tym froncie - powiedział.

- Pomagając w zakończeniu jednej z najbardziej śmiercionośnych pandemii w historii ludzkości, możemy raz jeszcze pokazać światu, co potrafią amerykańskie przywództwo i amerykańska pomysłowość - dodał.

Adam NiedzielskiNiedzielski pokazał dane. "Cztery województwa mają największy spadek liczby zakażeń"

Blinken powiedział, że Waszyngton zdaje sobie sprawę z tego, iż wiele krajów na świecie prosi Stany Zjednoczone, aby zrobiły więcej, by pomóc zwiększyć podaż szczepionek przeciwko Covid-19, i zapewnił, że "pracują tak szybko, jak to możliwe".

- Będziemy współpracować z globalnymi partnerami w zakresie produkcji i dostaw, aby zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek dla wszystkich i wszędzie - stwierdził.

Zobacz wideo Dlaczego setki ofiar pandemii nie robią już takiego wrażenia? (wypowiedź z 30 marca)

"Amerykańskie przywództwo jest bardzo potrzebne"

Sekretarz stanu USA mianował Gayle Smith, która kierowała amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego za czasów prezydenta Baracka Obamy, na nowe stanowisko amerykańskiego koordynatora ds. globalnej odpowiedzi na Covid-19 i bezpieczeństwa zdrowotnego w Departamencie Stanu.

Blinken powiedział, że Smith ma doświadczenie w zwalczaniu globalnych kryzysów zdrowotnych, w tym malarii, gruźlicy i HIV. Niedawno kierowała ONE Campaign, organizacją działającą na rzecz wyeliminowania do 2030 roku skrajnego ubóstwa i chorób. Wcześniej pomagała koordynować reakcję administracji prezydenta Obamy na epidemię gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

Przemawiając po Blinkenie, Smith powiedziała, że "dzięki jedności celu, nauki, czujności i przywództwa" świat może prześcignąć każdego wirusa. - Amerykańskie przywództwo jest bardzo potrzebne i jestem przekonana, że możemy stanąć na wysokości zadania - dodała.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Działanie szczepionki AstraZeneki słabnie po 12 tygodniachUSA. Fabryka produkowała szczepionki AstraZeneki i J&J. Zmarnowała 15 mln dawek

Więcej o: