Wielka Brytania. Sklepy, puby, siłownie, zakłady fryzjerskie - Boris Johnson otwiera gospodarkę

W przyszłym tygodniu rząd planuje ponowne otwarcie gospodarki - poinformował brytyjski premier Boris Johnson. Chodzi o wznowienie działalności m.in. wszystkich sklepów, siłowni i salonów fryzjerskich.

Jak informuje Reuters, podczas konferencji prasowej Boris Johnson powiedział, że w związku z szybkim wdrażaniem programu szczepień w Wielkiej Brytanii i spadkiem liczby zakażeń od 12 kwietnia jego rząd zacznie łagodzić obowiązujące obostrzenia. Oznacza to, że otwarte zostaną puby i restauracje, które gości będą mogły przyjmować w ogródkach, siłownie, zakłady fryzjerskie oraz wszystkie sklepy. Brytyjski premier podkreślił, że po otwarciu pubów sam wybierze się do jednego z nich na piwo.

Jednocześnie Boris Johnson stwierdził, że ludzie wciąż powinni, jeśli tylko mogą, pracować zdalnie. Zaapelował, aby minimalizować liczbę podróży. Podkreślił, że na razie w pubach i restauracjach klienci nie będą musieli się legitymować tzw. paszportami szczepionkowymi, choć nie wykluczył, że taki wymóg może się pojawić w przyszłości.

Zobacz wideo Dlaczego setki ofiar pandemii nie robią już takiego wrażenia?

Szybkie testy dla mieszkańców

W poniedziałek brytyjski rząd ogłosił, że od piątku wszyscy mieszkańcy Anglii będą mogli dwa razy w tygodniu za darmo przeprowadzać szybkie testy na obecność koronawirusa, niezależnie od tego, czy wykazują objawy zakażenia czy też nie.

Jak podkreślił minister zdrowia Matt Hancock, pomoże to opanować ewentualne ogniska zakażeń, które mogą się pojawić razem z luzowaniem restrykcji. Masowe testowanie ma na celu wykrywanie osób, u których mimo zakażenia nie pojawiły się objawy - około jedna trzecia osób zakażonych ich nie wykazuje i może nieświadomie roznosić wirusa.

Kapitan Marwa Elselehdar oskarżana o blokadę Kanału Sueskiego. 'Byłam w szoku'Kapitan Marwa Elselehdar oskarżana o blokadę Kanału Sueskiego. "Byłam w szoku"

Więcej o: