Rejestracja na szczepienia. Dworczyk: Wszystkie systemy już działają. Nie tylko dla seniorów

Osoby w wieku 40-59 lat, które zapisały się na szczepienie przeciw COVID-19 w kwietniu, mogą spodziewać się telefonu. Takich osób jest ok. 60 tysięcy. System zaproponuje im nowy termin, tym razem majowy. Minister Michał Dworczyk poinformował, w jaki sposób będzie naprawiany błąd systemu, który wystąpił w czwartek.

Podczas piątkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera mówił o możliwości rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19. Michał Dworczyk powiedział, że dzień wcześniej nastąpił błąd systemu, dlatego zapisy były chwilowo wstrzymane. Błąd polegał na tym, że osoby, które miały zostać zapisane na maj, otrzymały termin w kwietniu. Minister przeprosił za problemy, które to spowodowało. 

- Udało nam się tuż przed północą system uruchomić i wszystkie kanały, którymi można się rejestrować, już działają. Ta rejestracja została wznowiona przede wszystkim dla seniorów i osób po 60 roku życia - powiedział Michał Dworczyk.

Zobacz wideo Konferencja Lewicy po zamieszaniu ze szczepionkami. "Ten rząd to błąd systemu"

Szef Kancelarii Premiera powiedział, że możliwa jest także rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 40-59 lat, które wcześniej zgłosiły za pośrednictwem formularza chęć zaszczepienia się. To grupa ok. 680 tys. osób. Dworczyk przyznał jednocześnie, że obciążenie systemu jest bardzo duże.

- Mamy 100-krotnie zwiększoną w stosunku do codziennego ruchu obciążenie profilu zaufanego. Na sekundę próbuje logować się ok. 500 osób. Należy liczyć się z tym, że system może zwalniać. Natomiast on działa i prosimy o to, żeby korzystać z tych trzech kanałów: całodobowa linia 989, e-rejestracja przez stronę pacjent.gov.pl tudzież wiadomości SMS na numer 880 333 333. - mówił Dworczyk.

Michał DworczykDworczyk: e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona

Błąd systemu. Dworczyk: Osoby zarejestrowane na kwiecień otrzymały SMS-y

Michał Dworczyk poinformował, że błąd dotyczący zapisu osób w wieku 40-59 lat na terminy kwietniowe będzie naprawiany.

- Zarejestrowani na terminy kwietniowe od najbliższego wtorku do 30 kwietnia otrzymali SMS-a z powiadomieniem o tym, że termin ich szczepienia został zmieniony. O godzinie 10 automatyczny system zacznie dzwonić do tych osób, proponując terminy majowe - mówił Michał Dworczyk, informując, że taką wiadomość otrzyma około 60 tys. osób. 

Michał Dworczyk poinformował także, że uruchomiono pół miliona dodatkowych terminów na kwiecień. Mają zostać one przeznaczone dla osób powyżej 60. roku życia, które zostały zapisane na termin majowy. 

- Chcemy przesunąć na kwiecień wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, które mają teraz terminy wyznaczone na maj. Chcielibyśmy, żeby do końca kwietnia wszystkie osoby powyżej 60 roku życia, które chcą się zaszczepić, zostały zaszczepione. Dlatego prosimy punkty szczepień, żeby przepisywały te osoby z terminów majowych na kwietniowe. Oczywiście ta komunikacja do punktów szczepień została rozesłana. Niestety każdy z punktów musi wykonać pewną pracę związaną z przyspieszeniem szczepień dla osób powyżej 60 roku życia. [...] W pierwszym pełnym tygodniu kwietnia po świętach, czyli między 12 a 18 kwietnia osiągniemy tempo jednego miliona szczepień tygodniowo. Oczywiście mówimy tu o szczepieniu pierwszą i drugą dawką - mówił szef Kancelarii Premiera. 

Wodzisław Śląski. 'Krówkomat' przed wejściem do kościołaKsiądz wystawił "krówkomat". "Brak krówek, brak miejsc" w kościele

Więcej o: