Rejestracja szczepień, system szwankuje. Dr Grzesiowski: Ważne decyzje powinny być ogłaszane rano, a nie w środku nocy

- Wiele osób nie jest biegłych w elektronicznych mediach. Tak ważne decyzje, jak te dotyczące szczepień, powinny być ogłaszane szeroko w mediach - o 8 rano, a nie w środku nocy - mówił dr Paweł Grzesiowski nawiązując do wpisu szefa KRPM Michała Dworczyka - po północy, na Twitterze - w którym informował o ponownym otwarciu e-rejestracji.
Zobacz wideo Dworczyk przeprasza po zamieszaniu ze szczepionkami. "Ministra zdrowia nie było na wczorajszym sztabie"

Po czwartkowym chaosie, spowodowanym nieoczekiwanym uwolnieniem zapisów na szczepienia dla osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia (o których minister Dworczyk poinformował rano w RMF FM), system rejestracji elektronicznej padł już ok. 9 rano i do końca dnia w zasadzie nie działał. Na infolinię też nie sposób się było dodzwonić. Rejestracja na szczepienia, mimo - jak informował Dworczyk - dużych zapasów szczepionek, nie działała.

Zapisy na szczepienia. Grzesiowski: Tak ważne decyzje powinny być ogłaszane szeroko w mediach

Zdaniem dr Grzesiowskiego, immunologa, eksperta ds walki z COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej, problem z zapisami nie był usterką czy błędem systemowym, a jedynie problemem z koordynacją. Przekonywał, że od początku system szczepień jest niedoskonały i sprawia duże trudności logistyczne pacjentom, zwłaszcza tym starszym. 

- Wiele osób nie jest tak biegłych w elektronicznych mediach. Tak ważne decyzje, jak te dotyczące szczepień, powinny być ogłaszane szeroko w mediach - o 8.00 rano, a nie w środku nocy - mówił w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, nawiązując, do nocnego wpisu ministra Dworczyka na Twitterze. 

Zapisy na szczepienia. Chaosu ciąg dalszy

Tuż po północy z czwartku na piątek szef KPRM oraz pełnomocnik rząd ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował w mediach społecznościowych o wznowieniu e-rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19.

"E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona. Internetowe Konto Pacjenta dostępne w pełnym zakresie pod adresem pacjent.gov.pl"

- napisał minister Dworczyk na Twitterze. 

Mimo nocnych zapewnień ministra, wielu pacjentów zgłaszało od rana problemy z funkcjonowaniem strony. Niektórym osobom wyświetlał się komunikat "Ta witryna jest nieosiągalna", inne natomiast miały problem z formularzem zgłoszeniowym, który okazał się niedostępny. Jak czytamy na profilu #SzczepimySię, nie wiadomo, kiedy zostanie on przywrócony.

Michał Dworczyk Dworczyk: e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona

"Formularz zgłoszeń jest na ten moment niedostępny. Nie mamy informacji czy i kiedy zostanie przywrócony. Nie był on warunkiem, a możliwością priorytetowego zapisania, gdy otworzy się rejestracja na dany rocznik" - przekazano w odpowiedzi na zapytanie jednego z użytkowników Twittera o to, kiedy strona internetowa szczepimysie.pacjent.gov.pl będzie dostępna.

Dworczyk: Po świętach przedstawimy zasady i terminy szczepień w nowej formule (zdjęcie ilustracyjne) Dworczyk: Po świętach przedstawimy zasady szczepień w nowej formule

- Zarejestrowani na terminy kwietniowe otrzymali SMS-a z powiadomieniem, że termin ich szczepienia został zmieniony. O godzinie 10 automatyczny system zacznie dzwonić do tych osób, proponując terminy majowe - mówił minister Dworczyk podczas piątkowej konferencji.

Więcej o: