Badali szczepionkę Pfizera w okresie do sześciu miesięcy po drugiej dawce. Efekt? "Wysoka skuteczność"

91,3 proc. - tak oceniana jest skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech obserwowana w okresie od siedmiu dni do sześciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki. W badanej grupie kilkudziesięciu tysięcy osób, które przyjęły preparat, odnotowano kilkadziesiąt zachorowań, w tym jedno, które można byłoby zakwalifikować jako ciężkie.

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały w czwartek, że skuteczność szczepionki BNT162b2 mierzona w okresie od siedmiu dni do sześciu miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki wyniosła 91,3 proc. Producenci szczepionki poinformowali również, że była ona 100-procentowo skuteczna pod względem zapobiegania przypadkom COVID-19 w Republice Południowej Afryki, gdzie dominuje południowoafrykański wariant wirusa B.1.351.

Szczepionka na koronawirusa - pół roku od przyjęcia

"Bezpieczeństwo szczepionek jest obecnie oceniane u ponad 44 000 badanych osób w wieku 16 lat i starszych, przy czym u ponad 12 000 zaszczepionych obserwacja trwa od co najmniej sześciu po podaniu drugiej dawki" - czytamy w czwartkowym komunikacie.

Z 927 potwierdzonych objawowych przypadków zakażeń, 850 zarejestrowano w grupie placebo (osób, które nie otrzymały szczepionki na COVID-19, ale inny preparat). Wśród osób, które były zaszczepione, u jednej zaobserwowano objawy, które według niektórych kryteriów można byłoby uznać za ciężkie.

Zobacz wideo Dlaczego setki ofiar pandemii nie robią już takiego wrażenia?

Pfizer. Skuteczność spójna dla różnych grup

- Wysoka skuteczność szczepionki obserwowana przez okres do sześciu miesięcy po podaniu drugiej dawki i w porównaniu z wariantem rozpowszechnionym w Afryce Południowej zapewnia dalsze zaufanie do ogólnej skuteczności naszej szczepionki - komentuje Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

Jak tłumaczy z kolei Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel BioNTech, to pierwsze wyniki kliniczne, które świadczą o tym, iż "szczepionka może skutecznie chronić przed obecnie krążącymi wariantami, co jest kluczowym czynnikiem dla uzyskania odporności stadnej i zakończenia tej pandemii w populacji globalnej".

Zapanowanie nad pandemią w 2021 r. to realny scenariusz?Pfizer inwestuje w "sieć nadzoru" do wykrywania wariantów koronawirusa

"Skuteczność była generalnie spójna dla wieku, płci, rasy i pochodzenia etnicznego oraz dla wszystkich uczestników z różnymi schorzeniami" - informują firmy Pfizer i BioNTech.

Koncern Pfizer opublikował w tym tygodniu również wyniki nowych badań swojej szczepionki, przeprowadzonych na nastolatkach. Firma twierdzi, że spośród ponad 2000 osób w wieku 12-15 lat, którym podano preparat, żadna nie zakaziła się koronawirusem. Koncern chce teraz wystąpić do władz USA o pozwolenie na podawanie szczepionki nastolatkom.

Szczepionki Pfizera i BioNTech skuteczne również wśród dzieci od 12. roku życiaSzczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna również wśród dzieci od 12. roku życia

Więcej o: