Proces szczepień. Niebawem szczepionki przeciw COVID-19 będą podawać farmaceuci

Rząd planuje uruchomić proces szczepień populacyjnych m.in w aptekach. W związku z tym jeszcze w kwietniu pierwsi farmaceuci będą gotowi, aby podawać chętnym szczepionkę przeciw COVID-19. Warunkiem jest przejście odpowiednich kursów.

Aby proces szczepień przeciw COVID-19 w aptekach mógł ruszyć, niezbędne jest znowelizowanie Prawa farmaceutycznego, Ustawy o zawodzie farmaceuty oraz kilku innych rozporządzeń, m.in. o warunkach lokalowych w aptekach. Jak informuje RMF FM, do tego czasu sami farmaceuci będą już gotowi do działania.

Lekarz: To nie trzecia fala, to nałożenie się falDr Jankowski: To nie trzecia fala, to nałożenie się fal na siebie

Co piąty farmaceuta w kraju zgłosił się na kurs

Obecnie trwają zapisy na drugą, praktyczną część szkoleń dot. szczepień. W najbliższych dniach, w centrach symulacji medycznych na uczelniach rozpoczną się pierwsze zajęcia. A już w połowie kwietnia część farmaceutów będzie mogła przystąpić do podawania szczepionek przeciw COVID-19.

Dla całego systemu będzie to niewątpliwie istotne wsparcie. Na kursy przygotowujące zapisał się co piąty farmaceuta w kraju. Oprócz uzyskania możliwości podawania szczepionek, otrzymają oni również prawo kwalifikowania do szczepień. Najprawdopodobniej początkowo będą tworzyć zespoły szczepienne z ratownikami lub pielęgniarkami, aby jak najszybciej uwolnić z punktów szczepień lekarzy.

Zobacz wideo Konferencja Lewicy po zamieszaniu ze szczepionkami. "Ten rząd to błąd systemu"

Zmiany w harmonogramie szczepień

W ostatni wtorek rząd ogłosił plan przyspieszenia szczepień przeciw COVID-19. Ma zostać zwiększona liczba punktów szczepień (umożliwienie szczepień nie tylko w aptekach, ale też zakładach pracy, punktach drive-thru), poszerzone ma być grono kwalifikujących do szczepienia, a także wprowadzone mają zostać szczepienia populacyjne.

SzczepieniaPrzyspieszenie rejestracji. Prof. Boroń-Kaczmarska: Znakomita decyzja

W kwietniu, każdego dnia miały być uruchamiane zapisy dla kolejnych roczników - od 12 kwietnia i rocznika 1962 do 24 kwietnia i rocznika 1973. W maju z kolei miały ruszyć zapisy dla wszystkich dotąd niezaszczepionych. W czwartek (1 kwietnia) okazało się jednak, że już teraz na szczepienie mogą się zapisywać 40- i 50-latkowie.

Więcej o: