Niezapowiadana rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi. System już padł

W czwartek 1 kwietnia otwarta została rejestracja dla osób w wieku od 40 do 60 lat, które w styczniu zgłosiły chęć na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Zainteresowanie rejestracją jest tak duże, że system nie nadąża z przyjmowaniem zgłoszeń.

W nocy ze środy na czwartek pojawiły się pierwsze informacje o rejestracji na szczepienia dla osób w wieku od 40 do 60 lat (urodzonych do 1982 roku). Wiadomości te rozpowszechniane były w mediach społecznościowych, przez co niektórzy założyli, że jest to primaaprilisowy żart.

Zobacz wideo "Będziemy elastycznie dostosowywać się do sytuacji". Uwolnienie zapisów na szczepienia dla wszystkich możliwe w maju

Nagła rejestracja na szczepienia dla osób urodzonych do 1982 roku. System już padł

Dopiero później informacja ta została potwierdzona przez szefa KPRM Michała Dworczyka. Zainteresowanie rejestracją jest jednak tak duże, że doszło do przeciążenia systemu: nie można zalogować się na platformę ani sprawdzić, czy na naszym koncie pacjenta widnieje e-skierowanie. Dotyczy to stron: https://pacjent.gov.pl/ i http://login.gov.pl/. 

- Mamy milion 800 tys. wolnych miejsc na szczepienie do maja. W ostatnich dniach rejestracja seniorów na szczepienia spadła, dlatego rozpoczęliśmy zapisy na szczepienie dla tych Polaków, którzy zgłosili taką chęć w styczniu 2021 roku. Wieczorem 31 marca w systemie pojawiły się e-skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia - powiedział Michał Dworczyk. Wcześniej koordynator Narodowego Programu Szczepień przekazywał, że rejestracja dla rocznika 1962 rozpocznie się dopiero 12 kwietnia.

Koroanwirus w Polsce40-latkowie mogą rejestrować się na szczepienie. Michał Dworczyk wyjaśnia

Informacja o możliwości rejestracji na szczepienia pojawiła się wcześniej w mediach społecznościowych niż w oficjalnych komunikatach rządu czy Ministerstwa Zdrowia. O tej sytuacji wspomniał m.in. poseł Lewicy Adrian Zandberg.

"Na moim koncie pacjenta dostałem termin szczepienia. Z tego co czytam, to dotyczy wielu czterdziestolatków. Jeśli to błąd, to trzeba go naprawić. A jeżeli Ministerstwo Zdrowia otworzyło jakąś nagłą, doraźną rejestrację na szczepionki dla kolejnych roczników, to chyba wypadałoby to ogłosić?" - napisał na Twitterze Adrian Zandberg.

Adam NiedzielskiNiedzielski pytany o obłożenie łóżek: Zdecydowanie najgorsze przed nami

Więcej o: