AstraZeneca. Wiek zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów? EMA: Nie ma na to dowodów

"Jak dotąd nie udowodniono związku przyczynowego pomiędzy przyjęciem szczepionki AstryZeneki i wystąpieniem przypadków zakrzepów krwi" - poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że w trakcie weryfikacji nie znaleziono czynników ryzyka, takich jaki wiek lub płeć, które mogłyby zwiększać ryzyko zakrzepów po przyjęciu szczepionki.

Komisja ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) zebrała się w środę, aby omówić "rzadkie i nietypowe" zakrzepy krwi, które wystąpiły u części pacjentów zaszczepionych preparatem firmy AstraZeneca. Podczas spotkania głos zabierali eksperci z różnych dziedzin medycyny: hematolodzy, neurolodzy i epidemiolodzy. Eksperci starali się m.in. ustalić, czy istnieją czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka zakrzepów po zaszczepieniu.

Zobacz wideo Teraz zaszczepi cię farmaceuta? Rząd zapowiada przyspieszenie programu szczepień

EMA ponownie o szczepionce Astry Zeneki: Nie udowodniono powiązania z zakrzepami

"W trwającej weryfikacji nie zidentyfikowano żadnych specyficznych czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć lub wcześniej przebyte choroby, dla wystąpienia przypadków zakrzepów. Jak dotąd nie udowodniono związku przyczynowego pomiędzy przyjęciem szczepionki AstryZeneki i wystąpieniem przypadków zakrzepów krwi, ale jest on możliwy i analiza będzie kontynuowana" - poinformowała Europejska Agencja Leków.  

Agencja powtórzyła również swoją opinię wydaną 18 marca, zgodnie z którą szczepionka AstryZeneki jest skuteczna i bezpieczna. Według Agencji korzyści wynikające z przyjęcia preparatu przewyższają ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. EMA dodała, że prace i analizy nad szczepionką będą wciąż trwały, a ich wynik w postaci zaleceń zostanie zaprezentowany podczas posiedzenia plenarnego, które odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia.  

"Osoby zaszczepione powinny zdawać sobie sprawę z niewielkiej możliwości wystąpienia tych bardzo rzadkich rodzajów zakrzepów krwi. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na problemy z krzepnięciem należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską i poinformować pracowników służby zdrowia o ostatnim szczepieniu" - przekazała EMA. 

Więcej o: