Koronawirus. GIS przypomina zasady dotyczące kwarantanny. Na kogo może być nałożona?

W związku z sytuacją epidemiologiczną Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypomina o wytycznych obowiązujących osoby zakażone koronawirusem oraz takie, które muszą odbyć kwarantannę. Kto musi poddać się obowiązkowej izolacji?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że obecnie na kwarantannie przebywa blisko 450 tysięcy osób. Jan Bondar przypomniał zasady nakładania kwarantanny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, otrzymują ją osoby, które miały kontakt z chorym. Kwarantanna trwa 10 dni.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

Kwarantanna dla osób mających kontakt z chorym na COVID-19. Ile trwa? 

Osoba, która miała kontakt z chorym na COVID-19 powinna zgłosić to do sanepidu. Ma do wyboru dwa sposoby: telefonicznie pod całodobową infolinią pod numerem +48 22 25 00 115 lub przez formularz na stronie internetowej www.gov.pl.

Kontrole na granicy. Nowe zasady kwaratannyTestowanie na granicy. Od dziś nowe przepisy dotyczące kwarantanny

Kwarantanną obejmowane są osoby z bliskiego kontaktu z osobą chorą. Nakładana jest ona na 10 dni i liczy się ją od dnia następującego po tym, gdy osoba taka miała styczność z zakażonym SARS-CoV-2

- mówił Jan Bondar, rzecznik GIS. Osoba na kwarantannie, która stwierdzi u siebie niepokojące objawy choroby, powinna skontaktować się z lekarzem POZ, a on skieruje ją na pobranie wymazu. Jan Bondar przypomniał, że na kwarantannę nie są wysyłane osoby, które zostały już zaszczepione, ani ozdrowieńcy.

Kwarantanna. Na kogo jeszcze może być nałożona?

Kwarantannę można też nałożyć na osobę przekraczającą granicę z Polską. Zgodnie z nowymi zasadami, osoby podróżujące w obrębie strefy Schengen muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa, który zrobili nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Nieco inaczej jest w przypadku podróżujących spoza strefy Schengen - takie osoby, bez wyjątku, będą skierowane na kwarantannę. Aby zostać z niej zwolnionym, należy wykonać test na koronawirusa po przyjeździe do Polski. 

Zmiany w kwarantannie dla przyjeżdżających do PolskiZmiany w kwarantannie dla przyjeżdżających do Polski. To m.in. nowe zasady dotyczące testów

Na kwarantannę kieruje się też osoby, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. W takiej sytuacji kwarantanna trwa do uzyskania negatywnego wyniku testu. Jeśli będzie pozytywny - chory zostaje wysłany na izolację, a domownicy na kwarantannę.

Inspekcja sanitarna nakłada kwarantannę dokumentując to w systemie EWP. Ma do niego dostęp m.in. policja i ZUS, a obywatel może kontrolować informacje dotyczące swojej kwarantanny poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Więcej o: