Adam Niedzielski: Szczyt trzeciej fali w tym lub kolejnym tygodniu

- To jest już właśnie ten moment, kiedy problemy jednego regionu nie mogą być rozwiązane w skali pojedynczego regionu - mówił po spotkaniu sztabu kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyznał, że mimo wzrostu zakażeń, rząd nie planuje wprowadzać dodatkowych obostrzeń.

Adam Niedzielski wypowiadał się głównie o trudnej sytuacji w województwie śląskim. Z powodu wzrostu zakażeń i obciążenia ochrony zdrowia, niektórzy pacjenci z tego regionu będą przewożeni do innych szpitali w Polsce. Jeden z dziennikarzy zapytał ministra o to, czy w związku z tak trudną sytuacją w kraju (dziś poinformowano o 32 874 zakażeniach koronawirusem i 653 ofiarach śmiertelnych), przewidywane są dodatkowe obostrzenia.

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?

Adam Niedzielski zapewnia, że nie będzie dodatkowych obostrzeń przed świętami. Zapowiada "uszczelnienie granicy"

Minister zdrowia przyznał, że sytuacja jest "bardzo zła", ale rząd nie będzie wprowadzał dodatkowych obostrzeń - nawet takich restrykcji, które ograniczałyby się do konkretnego regionu. Adam Niedzielski dodał, że kolejnym krokiem rządu będzie "uszczelnianie granicy", poprzez wzmocnienie w okresie okołoświątecznym kontroli na granicy z Czechami.

- Śląsk w pierwszej kolejności jest tym regionem, w którym sytuacja jest najtrudniejsza. Negatywnie rozwija się też sytuacja w województwie wielkopolskim - przyznał dalej szef resortu zdrowia. - To jest już właśnie ten moment, kiedy problemy jednego regionu nie mogą być rozwiązane w skali pojedynczego regionu - mówił dalej Adam Niedzielski, wyjaśniając konieczność przetransportowania pacjentów ze Śląska do innych województw w kraju.

Epidemia koronawirusaWojewoda śląski o sytuacji w regionie: Bardzo trudna. Ściana jest blisko

Epidemia koronawirusa. "Szczyt trzeciej fali będzie w tym lub kolejnym tygodniu"

Polityk został też zapytany, kiedy ministerstwo spodziewa się szczytu zakażeń koronawirusem w Polsce. - Według tych scenariuszy najbardziej prawdopodobnych i biorąc pod uwagę przesunięcie, wynikające z niebadania się lub odraczania terminów wizyt, to przewidujemy, że szczyt trzeciej fali będzie w tym lub kolejnym tygodniu - odpowiedział Adam Niedzielski.

Słowa ministra pokrywają się z tym, co rzecznik rządu Piotr Muller mówił na antenie Polskiego Radia. Polityk zapewniał, że decyzje dotyczące ewentualnego przedłużenia lub zmiany obowiązujących restrykcji zapadną dopiero po Wielkanocy, która wypada w niedzielę 4 kwietnia. Rzecznik podkreślił, że przed świętami żadne nowe obostrzenia nie zostaną wprowadzone.

KoronawirusLekarz wstrząśnięty danymi. "Zbieramy krwawe żniwo niewydolnego systemu"

Więcej o: