- Wyniki pozwalają nam stwierdzić, że szczepionka jest bezpieczna i wysoce immunogenna - zapewnił Sawienkow. Dodał, że zaszczepione preparatem zwierzęta w 100 proc. przypadków wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi.
W środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała o zarejestrowaniu pierwszej szczepionki na świecie przeciw koronawirusowi dla zwierząt. Preparat nazywa się CarniVacCov i jest przeznaczony dla zwierząt futerkowych, psów oraz kotów.
CarniVacCov został stworzony przez podlegający federacji Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt. Już w listopadzie ubiegłego roku ośrodek poinformował, że rozszerzy badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 również na norki. Wcześniej preparat testowano na psach i kotach.
Agencja Reutera informuje, że według obecnych danych odporność u zwierząt utrzymuje się przez pół roku od podania preparatu, jednak badania na ten temat nadal trwają. Wiceszef Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarneg podkreśla, że "jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt". Ma być produkowany na masową skalę już od kwietnia 2021 roku. Jak dotąd w Rosji odnotowano dwa zakażenia koronawirusem u zwierząt.
W styczniu 2021 roku na łamach pisma "Virulence" naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii stwierdzili, że w przyszłości może być konieczne szczepienie zwierząt domowych przeciwko koronawirusowi, aby powstrzymać jego rozprzestrzenianie się. Jeden z autorów Cock van Oosterhout, profesor genetyki ewolucyjnej na UEA (University of East Anglia) napisał, że psy i koty mogą zakazić się koronawirusem, jednak jak dotąd nie pojawiły się przypadki przenoszenia go na ludzi.
"Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych po prostu jako środka ostrożności, aby zmniejszyć to ryzyko. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność, jeśli chodzi o koronawirusy. Myślę, że najlepszym sposobem, by to zrobić, jest faktyczne rozważenie rozwoju szczepionek również dla zwierząt" - przekazał profesor.