Wojewoda śląski o sytuacji w regionie: Bardzo trudna. Ściana jest blisko

- Sytuacja systemu ochrony zdrowia w związku z pandemią koronawirusa jest w woj. śląskim bardzo trudna, ale robimy wszystko, aby dać bezpieczeństwo obywatelom - powiedział w środę rano w TVN24 wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Jak dodał, na 330 łóżek respiratorowych w regionie, wolnych jest tylko 20.

Wojewoda śląski był proszony w porannej rozmowie w TVN24 o krótkie określenie sytuacji w woj. śląskim. Wojewoda odpowiedział, że jest ona "bardzo trudna, ale robimy wszystko, żeby dać bezpieczeństwo naszym obywatelom, naszym mieszkańcom”.

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?

Wojewoda śląski o sytuacji w regionie: 

Pytany, czy woj. śląskie jest dzisiaj na krawędzi wytrzymałości i możliwości działania, czy tę krawędź już przekroczyło Wieczorek ocenił, że "ściana jest jeszcze przed nami, ale nie da się ukryć, że ściana jest bardzo blisko i robimy wszystko, aby tę ścianę odpychać od siebie wieloma działaniami" uściślając, że chodzi o barierę mniej więcej 5 tys. pacjentów covidowych hospitalizowanych na terenie regionu.

Przygotowujemy naszą bazę, żeby te 5 tys. miejsc było dostępnych w regionie, ale niewykluczone, że będziemy musieli działać prewencyjnie, żeby tę ścianę oddalać, wspierać się również naszymi przyjaciółmi z regionów na tę chwilę być może mniej obciążonymi w systemie ochrony zdrowia

- wskazał wojewoda śląski.

Dodał, że podejmowane działania to: uruchamianie kolejnych modułów w szpitalach tymczasowych (w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach), "drobna relokacja pacjentów do województw ościennych", zwiększanie bazy łóżkowej i respiratorowej oraz wzmacnianie systemu ratownictwa medycznego o kolejne zespoły.

Wieczorek podał, że w poniedziałek na ponad 600 wyjazdów zespołów ratownictwa z pacjentami do szpitali - ponad 440 pacjentów miało rozpoznanie covidowe.

Jest jeszcze element, który wymaga uzupełnienia kadry medycznej. Kadrę medyczną w szpitalu tymczasowym w Katowicach mamy zabezpieczoną na 404 miejsca, natomiast żeby uruchomić ostatnie 96 miejsc, mobilizujemy dodatkową kadrę
Codziennie walczymy, żeby ten system był jak najbardziej wydolny, ale zdarzają się sytuacje, gdzie ten czas oczekiwania jest wydłużony

- przyznał.

Wojewoda potwierdził, że w środę w woj. śląskim będzie przebywał minister zdrowia Adam Niedzielski, który po godz. 10 weźmie udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego, a ok. godz. 12.20 wystąpi na konferencji prasowej przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

*

autor: Mateusz Babak, PAP, mtb/ krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: