Szczepionka AstraZeneca zmienia nazwę. Skład pozostaje ten sam

Firma farmaceutyczna AstraZeneca ogłosiła, że jej szczepionka na koronawirusa, przygotowana wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ma nową nazwę. Preparat Vaxzevria nie różni się składem, natomiast zmianom uległy etykiety i opakowania.

Jak informuje "The Brussels Times", nowa nazwa szczepionki została zaakceptowana przez odpowiednie urzędy. Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła proces zgłoszony przez szwedzką agencję medyczną Läkemedelsverket 25 marca.

Toruń. Grupa antycovidowców wtargnęła na oddział i wszystko nagrywała (zdjęcie ilustracyjne)Spacerowali po szpitalu bez maseczek. "Suweren przyszedł na kontrolę"

AstraZeneca w UE od 29 stycznia. EMA nie ma zastrzeżeń

Preparat firmy AstraZeneca został oficjalnie zatwierdzony w Unii Europejskiej 29 stycznia. Wcześniej EMA pozytywnie oceniła dane z badań klinicznych szczepionki i zaleciła jej użycie do szczepień przeciwko koronawirusowi.

W połowie marca rządy wielu krajów wstrzymały się ze szczepieniami preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Powodem były podejrzenia, związane ze zgłaszanymi przypadkami rzadkiego efektu ubocznego po przyjęciu dawki w postaci zakrzepów krwi. Europejska Agencja Leków nie dopatrzyła się związku między szczepieniami i pojawianiem się tego efektu, dlatego zaleciła dalsze używanie szczepionki.

Zobacz wideo Nowy harmonogram szczepień. Od 12 kwietnia zarejestruje się rocznik 1962

31 przypadków zakrzepicy krwi w Niemczech

Spośród wszystkich aktualnych przypadków pojawienia się niepożądanych efektów ubocznych w postaci zakrzepów krwi (nie stwierdzono oficjalnie, aby miały one związek z przyjęciem szczepionki AstraZeneca), większość z nich dotyczy kobiet, przede wszystkim w młodszym wieku.

Szczepienia w punktach drive-thru to jeden z pomysłów rządu na przyspieszenie szczepieńSzczepienia w punktach drive-thru? Dr Sutkowski: To jest niebezpieczne

Instytut Paula Ehrlicha (PEI) ogłosił we wtorek, że do 29 marca w całych Niemczech odnotowano 31 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. W 19 przypadkach odnotowano również małopłytkowość, a 9 osób zmarło. Spośród wszystkich dotkniętych tą przypadłością było 29 kobiet w wieku od 20 do 63 lat oraz 2 mężczyzn w wieku 36 i 57 lat.

Więcej o: