Szczepionka AstraZeneca zmienia nazwę. Skład pozostaje ten sam

Firma farmaceutyczna AstraZeneca ogłosiła, że jej szczepionka na koronawirusa, przygotowana wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ma nową nazwę. Preparat Vaxzevria nie różni się składem, natomiast zmianom uległy etykiety i opakowania.

Jak informuje "The Brussels Times", nowa nazwa szczepionki została zaakceptowana przez odpowiednie urzędy. Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła proces zgłoszony przez szwedzką agencję medyczną Läkemedelsverket 25 marca.

AstraZeneca w UE od 29 stycznia. EMA nie ma zastrzeżeń

Preparat firmy AstraZeneca został oficjalnie zatwierdzony w Unii Europejskiej 29 stycznia. Wcześniej EMA pozytywnie oceniła dane z badań klinicznych szczepionki i zaleciła jej użycie do szczepień przeciwko koronawirusowi.

W połowie marca rządy wielu krajów wstrzymały się ze szczepieniami preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Powodem były podejrzenia, związane ze zgłaszanymi przypadkami rzadkiego efektu ubocznego po przyjęciu dawki w postaci zakrzepów krwi. Europejska Agencja Leków nie dopatrzyła się związku między szczepieniami i pojawianiem się tego efektu, dlatego zaleciła dalsze używanie szczepionki.

Zobacz wideo Nowy harmonogram szczepień. Od 12 kwietnia zarejestruje się rocznik 1962

31 przypadków zakrzepicy krwi w Niemczech

Spośród wszystkich aktualnych przypadków pojawienia się niepożądanych efektów ubocznych w postaci zakrzepów krwi (nie stwierdzono oficjalnie, aby miały one związek z przyjęciem szczepionki AstraZeneca), większość z nich dotyczy kobiet, przede wszystkim w młodszym wieku.

Instytut Paula Ehrlicha (PEI) ogłosił we wtorek, że do 29 marca w całych Niemczech odnotowano 31 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. W 19 przypadkach odnotowano również małopłytkowość, a 9 osób zmarło. Spośród wszystkich dotkniętych tą przypadłością było 29 kobiet w wieku od 20 do 63 lat oraz 2 mężczyzn w wieku 36 i 57 lat.

Więcej o: