Polityk został zapytany o to, kto będzie decydował o wyborze szczepionki, która zostanie podana pacjentowi. W tej sprawie padła jednoznaczna odpowiedź. - Dopóki nie skończymy szczepienia grupy pierwszej, czyli w szczególności seniorów powyżej 70. roku życia, to te wszystkie osoby będą otrzymywały szczepionki mRNA, czyli Pfizera i Moderny. Ponadto osoby przewlekle chore też zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej te same preparaty otrzymują - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Dodał również, że w pewnym momencie wybór preparatu "przestanie być problemem, bo tych szczepionek będzie dużo".
Natomiast przynajmniej na tym etapie nie przewidujemy możliwości wyboru konkretnej szczepionki. Dzwonimy na infolinię, umawiamy się na szczepienie, przychodzimy, otrzymujemy szczepionkę. Każda z tych szczepionek jest bezpieczna, każda jest skuteczna, więc taki model przyjęliśmy
- dodał polityk.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej, rząd ogłosił zmiany dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Od II kwartału 2021 roku, zarówno kwalifikowaniem do szczepień, jak i samym szczepieniem będą zajmować się nie tylko lekarze, ale też stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Co więcej, powstaną nowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Pacjenci będą mogli zaszczepić się w:
Od II kwartału 2021 roku, podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciwko COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu, wypełniany przez pacjenta. Jeżeli kwestionariusz zostanie wypełniony prawidłowo, pacjent zostanie dopuszczony do szczepienia.
Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił również kwietniowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19: