Gdzie będzie można się zaszczepić? Dworczyk: Wprowadzamy rewolucyjną możliwość

Michał Dworczyk poinformował, że w drugim kwartale 2021 r. powstaną nowe punkty szczepień. Szczepienia przeciw COVID-19 będą się odbywały nie tylko w szpitalach i w przychodniach, ale również w punktach drive thru, zakładach pracy oraz aptekach. Według prognoz rządu do końca drugiego kwartału zostanie wykonanych 20 mln szczepień.

- Narodowy Program Szczepień to egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej (30 marca) konferencji prasowej. Dodał, że zgodnie z założeniami rządu, do końca pierwszego kwartału 2021 r. miało być wykonanych 6 mln szczepień i cel ten został zrealizowany. Według Morawieckiego, do końca drugiego kwartału w Polsce będzie wykonanych 20 mln szczepień.

Zobacz wideo Psychiatra o rozwoju pandemii: Wchodzimy w fazę destrukcyjną

Koronawirus w Polsce.  Wielkopolskie Centrum Pulmonologii. Zdj. ilustracyjneRMF: W czwartek możemy przekroczyć granicę 40 tys. przypadków

Rząd zwiększa liczbę punktów szczepień. "Wprowadzamy możliwość rewolucyjną"

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, przekazał, że w drugim kwartale zostanie poszerzona liczba miejsc, w których będzie można wykonywać szczepienia. Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), stacjonarnych placówkach medycznych oraz szpitalach rezerwowych i węzłowych. W drugim kwartale 2021 r. szczepienia będą wykonywane w:

  • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych)
  • szpitalach rezerwowych
  • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital)
  • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy)
  • punktach drive thru
  • zakładach pracy
  • aptekach

Dworczyk wyjaśnił, że szczepienia w zakładach pracy będą możliwe, jeśli pracodawca będzie miał minimum 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół i zabezpieczenie. W takiej sytuacji zakład pracy będzie mógł otrzymać szczepionki. Dworczyk dodał, że szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek. - Wprowadzamy możliwość rewolucyjną, do tej pory mogły szczepić jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą - w II kw. wprowadzimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek - powiedział Dworczyk.

Karetka pogotowia / zdjęcie ilustracyjnePoznań: Ewakuacja części pacjentów ze szpitala. Problemy z tlenem

Więcej o: