Będą masowe szczepienia w miejscach pracy? Dworczyk: Chcemy, żeby mogły odbywać się wszędzie

Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień, był pytany o szczepienia w miejscach pracy. Przyznał, że to jeden z bardzo poważnie rozważanych przez rząd pomysłów. - Chcemy, żeby te szczepienia mogły się odbywać wszędzie, gdzie tylko jest to bezpieczne z punktu widzenia pacjenta - dodał.

Michał Dworczyk w trakcie rozmowy w Radiu Zet był pytany, czy rząd planuje masową akcję szczepień przeciwko COVID-19, która byłaby przeprowadzana w miejscach pracy (dotyczyłoby to tzw. szczepień populacyjnych). 

Jest to jeden z bardzo poważnie rozważanych pomysłów. Dzisiaj pan premier będzie je prezentował w sposób kompleksowy

- zapewnił, dodając, że konferencja premiera odbędzie się we wtorek około godziny 15. Wówczas zostanie przedstawiony nowy harmonogram szczepień oraz zmiany, które zostają wprowadzone do Narodowego Programu Szczepień.

Zobacz wideo Dr Zaczyński: Każdy powinien spędzić ten lockdown odpowiedzialnie, jak w ubiegłym roku

"Chcemy, żeby szczepienia mogły odbywać się wszędzie". Zamknięcie Polski? "Nie mam takiej wiedzy"

Dopytywany o tę kwestię i o to, czy możliwe byłoby też prowadzenie szczepień w remizach i szkołach, szef KPRM powiedział: - Chcemy, żeby te szczepienia mogły się odbywać wszędzie, gdzie tylko jest to bezpieczne z punktu widzenia pacjenta. Chcemy żeby w sposób znaczący zwiększyła się liczba osób zarówno mogących prowadzić kwalifikacje do szczepień, jak i wykonywać same szczepienia.

Dworczyk był też pytany o liczbę Polaków, którzy chcą się zaszczepić odparł, że tego nie wiadomo precyzyjnie i można tylko posługiwać się badaniami. Przywołał też niedawne badanie IBRIS, z którego wynikało, że ok. 70 proc. Polaków chce się zaszczepić. - Ale oczywiście to wszystko zweryfikuje rzeczywistość - zaznaczył.

W czasie rozmowy padło też pytanie, czy jest rozważane "zamknięcie Polski" w okresie świątecznym. - Nie mam takiej wiedzy, żeby były prowadzone tego rodzaju prace - powiedział. Dodał jednak, że nie bierze udziału w spotkaniach sztabu zajmującego się obostrzeniami, gdyż jest skoncentrowany na programie szczepień.

*

autor: Rafał Białkowski, PAP

rbk/ godl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: