Jest rozporządzenie ws. zmian dla podróżujących. Test wykonany poza Schengen nie zwolni z kwarantanny

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające nowe zasady kwarantanny dla podróżujących w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe przepisy weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Prof. Anna Piekarska: Potrzebujemy twardego lockdownuProf. Anna Piekarska: Potrzebujemy twardego lockdownu na 2-3 tygodnie

Zobacz wideo Dr Zaczyński: Każdy powinien spędzić ten lockdown odpowiedzialnie, jak w ubiegłym roku

W krajach Schengen z kwarantanny zwolni test

Zgodnie z opublikowanymi przepisami, dla osób przybywających ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale zwalniać z niej będzie negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem. Dla przybywających do Polski ze strefy spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają.

Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny, będzie zwalniany z kwarantanny.

autorka: Ewa Wesołowska/PAP

koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl

Punkt szczepień i szpital tymczasowy w Netto ArenieOtwarta rejestracja na szczepienia "jak najszybciej". Ale wciąż w etapach

Więcej o: