Otwarta rejestracja na szczepienia "jak najszybciej". Kuczmierowski: Kolejne roczniki co kilka dni

- Chcemy, aby otwarta rejestracja na szczepienia była jak najszybciej, ale wciąż będziemy chcieli etapować te zapisy, tzn. co kilka dni będziemy uruchamiać zapisy dla kolejnych roczników - powiedział w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Kuczmierowski mówił w telewizji Republika, że w najbliższych miesiącach planowane jest bardzo mocne przyspieszenie szczepień przeciwko koronawirusowi.

Dotychczas - mówił - "w związku z ograniczonymi dostawami szczepionek przez producentów mieliśmy limity dostaw nałożone na poszczególne punkty szczepień, ale dzisiaj je zdejmujemy". - Mamy deklarowane przepustowości tych punktów na dość dobrym poziomie, bo wahającym się w okolicach 1,5 mln tygodniowo, więc to pokazuje, że jest ten potencjał do bardzo dużego przyspieszenia szczepień - wskazywał prezes RARS. Dodał, że będą też tworzone kolejne punkty.

Pracujemy też nad tym, aby otwarta rejestracja była jak najszybciej, ale to się nie będzie działo w ten sposób, że wszystkie roczniki będą dopuszczone naraz. Będziemy chcieli wyetapować te zapisy, bo to się dobrze sprawdziło. Będziemy uruchamiać kolejny rocznik co kilka dni, żeby nie tworzyły się korki w zapisach i niepotrzebna rywalizacja

- tłumaczył Kuczmierowski. Wyraził jednocześnie przypuszczenie, że jest duża szansa, że do końca wakacji uda się wyszczepić wszystkich chętnych.

Od maja szczepienia w zakładach pracy

Kuczmierowski poinformował również, że "prawdopodobnie od maja będziemy chcieli rozpocząć szczepienia w zakładach pracy, tak, żeby to pracodawca wszystko zorganizował, my dostarczymy szczepionki i cały ten proces będzie organizowany na miejscu".

Zobacz wideo Izrael wygrał z wirusem? „Świętujemy, ale trzymamy gardę”

Zdaniem prezesa RARS tegotygodniowe dostawy szczepionek są "dobrym prognostykiem". - Pfizer już od kilku tygodni dostarcza regularne przewidywalne dostawy, dwie ostatnie to 507 tys. szczepionek, firma AstraZeneca w tym tygodniu ma dostarczyć jeszcze 660 tys., co jest wypełnieniem zobowiązań dostawców na pierwszy kwartał - wskazywał.

Przypomniał też o szczepionce firmy Johnson&Johnson, której dostaw - podał - spodziewamy się mniej więcej od 18 kwietnia. - Kolejne dostawy będą w maju, czekamy na potwierdzenie harmonogramu - dodał Kuczmierowski. 

***

Autorka: Dorota Stelmaszczyk / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: