Prof. Anna Piekarska: Potrzebujemy twardego lockdownu na 2-3 tygodnie

- Widok pacjentów covidowych transportowanych między województwami, wyścig po każde wolne łóżko szpitalne. Taki będzie obraz trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce - mówiła prof. Anna Piekarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM, członkini Rady Medycznej przy głównym doradcy premiera ds. COVID-19. Jej zdaniem potrzebujemy twardego lockdownu.

- Coraz częściej będziemy widzieć relokację pacjentów z regionów kraju, w których sytuacja jest dramatyczna - mówiła prof. Piekarska, która uważa, lockdown na najbliższe 2-3 tygodnie jest w Polsce potrzebny. Już teraz pacjenci chorzy na Covid-19 są ze Śląska przewożeni karetkami do województwa opolskiego.

Zobacz wideo Dr Zaczyński: Każdy powinien spędzić ten lockdown odpowiedzialnie, jak w ubiegłym roku

Prof. Piekarska: Przed nami kilkanaście kluczowych dni

Prof. Anna Piekarska podkreśliła w rozmowie z Radiem ZET, że przed nami kilkanaście kluczowych dni dla przebiegu trzeciej fali epidemii. Jej zdaniem w tym czasie powinny obowiązywać najsurowsze obostrzenia, w tym zakaz przemieszczenia się.

Profesor Włodzimierz Gut. Kiedy możemy liczyć na powrót do normalności? Wszystko jest zależne od tempa szczepieńKoronawirus. Prof. Gut: Wierzę, że rozsądek wróci i to wyhamuje

Członkini Rady Medycznej dodała, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej powinien być egzekwowany bardziej niż do tej pory.

Lockdown w Polsce. Obostrzenia 

Nowe obostrzenia weszły w życie 27 marca i będą obowiązywać do 9 kwietnia. Ponownie zamknięto między innymi galerie handlowe, salony fryzjerskie, kina, muzea, teatry, obiekty sportowe, a także żłobki i przedszkola - mogą z nich korzystać tylko dzieci medyków i dzieci funkcjonariuszy służb mundurowych. Dzieci i młodzież z wszystkich roczników ponownie uczy się zdalnie. Obowiązujące obostrzenia szczegółowo opisaliśmy w gazeta.pl.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 965 nowych zakażeniach i o 48 zgonach z powodu koronawirusa. Tym samym łączna ilość zakażeń od początku pandemii w Polsce to 2 267 964. Zmarły 51 932 osoby.  

Samolot. Zdjęcie ilustracyjneKoronawirus. Obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych spoza strefy Schengen

Najwięcej nowych przypadków zarejestrowano w poniedziałek na Mazowszu (2834), a najmniej w województwie podlaskim (181).

Więcej o: