Koronawirus. Polska w ogonie rankingu Bloomberg.com. "Totalna porażka strategii walki z pandemią"

"Najgorzej zarządzany kraj w pandemii" - tak określił Polskę w swoim wpisie na Facebooku prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To komentarz do ostatniego rankingu Bloomberg.com, który oceniając sytuację pandemiczną, umieścił Polskę na 50. miejscu na 53 możliwe.

Polska zajęła 50. miejsce w rankingu portalu Bloomberg.com, opisującym sytuację epidemiczną w wybranych krajach. To głównie za sprawą ostatnich dużych wzrostów zakażeń i sporego odsetka pozytywnych wyników testów. Ranking obrazuje to, jak efektywnie prowadzona jest walka z koronawirusem w danym kraju przy jednoczesnych obostrzeniach społecznych i ekonomicznych. Analizowane są m.in. wskaźniki dotyczące zgonów oraz dostęp do testów.

Na 53 zbadane przez redakcję portalu Bloomberg.com kraje Polska zajmuje 50. miejsce. Wyprzedzamy Brazylię, Czechy i Meksyk. W pierwszej dziesiątce znajdują się natomiast Nowa Zelandia, Singapur, Australia, Tajwan, Izrael, Korea Południowa, Chiny, Japonia, Tajlandia i Norwegia.

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjneBloomberg: Polska czwarta od końca w rankingu obrazującym walkę z pandemią

"Rumunia i Polska spadają odpowiednio o 15 i 10 pozycji w związku z rosnącą liczbą przypadków i wskaźnikiem pozytywnych testów. Polska walczy w szczególności z bardziej zaraźliwym brytyjskim wariantem i została prawie zamknięta na trzy tygodnie" - komentuje portal. Z kolei w Brazylii, w której odnotowano ok. 300 tys. zgonów na koronawirusa, szczepionki otrzymało do tej pory ok. 4 proc. populacji. 

Zobacz wideo Dr Zaczyński: Każdy powinien spędzić ten lockdown odpowiedzialnie, jak w ubiegłym roku

Prof. Filipiak: Totalna porażka strategii walki z pandemią

"Tak źle jeszcze nie było w Polsce od początku pandemii, czyli od roku" - skomentował we wpisie na Facebooku prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog, farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak zaznaczył ekspert, Bloomberg.com "przyznał nam jednocześnie najgorsze miejsce w zakresie kontroli pandemii (...), wskazał nas w grupie pięciu krajów świata o największej liczbie przypadków zakażeń SARS-CoV-2 na 100 000 mieszkańców w tym miesiącu".

"To pokazuje totalną porażkę strategii walki z pandemią w naszym kraju, o ile takowa w ogóle istniała. Może warto spojrzeć na pięć najlepiej radzących sobie krajów świata z pandemią aktualnie? Może warto czerpać z ich doświadczeń? Te kraje to: Nowa Zelandia, Singapur, Australia, Tajwan i Izrael. Jak długo jeszcze będzie ciągnął się ten dramat braku wizji i strategii? Ile jeszcze osób ma umrzeć?" - napisał lekarz. 

Jak zaznaczył, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone należą do grupy tych państw, w których najszybciej przebiega proces szczepień i w których od stycznia spada liczba przypadków COVID-19. "Szczepionki działają ... a my? Najgorzej zarządzany kraj w pandemii i tłumy antyszczepionkowców, którzy zaraz zaczną komentować ten wpis w mediach społecznościowych" - napisał prof. Filipiak

Więcej o: