Londyn. Pierwsza od sześciu miesięcy doba bez zgonu z powodu COVID-19

Pierwszy raz od sześciu miesięcy w Londynie nie odnotowano zgonu osoby zakażonej koronawirusem, przekazały zagraniczne media. - To fantastyczny kamień milowy, jednak daleko nam jeszcze do powrotu normalności - powiedział jeden z brytyjskich lekarzy.
Zobacz wideo Dr Zaczyński: Każdy powinien spędzić ten lockdown odpowiedzialnie, jak w ubiegłym roku

W ciągu ostatniej doby w całej Wielkiej Brytanii odnotowano 19 zgonów osób zakażonych koronawirusem, za to w Londynie nie zmarła ani jedna osoba. To pierwszy raz od 14 września, kiedy rozpoczynała się w tym państwie druga fala epidemii.  

Wielka Brytania. Zero zgonów związanych z COVID-19 w ciągu ostatniej doby w Londynie

Jak przypominają zagraniczne media, jeszcze w zeszłym roku podczas kwietniowego szczytu pandemii koronawirusa w samym Londynie umierało ok. 230 pacjentów. Tymczasem 29 marca ogłoszono, że w ciągu ostatniej doby w stolicy nie zmarła ani jedna osoba.  

University College Hospital przekazał, że na oddziałach intensywnej terapii znajduje się obecnie siedmioro pacjentów, jednak wszyscy powinni pokonać chorobę i za jakiś czas powrócić do zdrowia. Teraz szpital będzie mógł powrócić do wykonywania zabiegów planowych, jak np. operacje, przekazał portal Interia.

Szczepienia w Wielkiej BrytaniiWielka Brytania. Już ponad 30 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki

-To fantastyczny kamień milowy, jednak daleko nam jeszcze do powrotu normalności - mówił cytowany przez portal lekarz. Średnia dobowa liczba zgonów spowodowanych zakażeniem COVID-19 z ostatnich siedmiu dni wynosi 2,7. W połowie stycznia wskaźnik ten wynosił 196, informował portal standard.co.uk.  Według danych brytyjskiego rządu pierwszą dawkę szczepionki podano już ponad 30 milionom osób. 

Wielka Brytania powoli rozpoczyna proces łagodzenia obostrzeń epidemicznych

Od poniedziałku 29 marca Wielka Brytania powoli łagodzi obostrzenia w związku z dużym postępem w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi. Mieszkańcy Wysp będą mieli teraz możliwość spotykania się w miejscach publicznych w grupach do sześciu osób oraz uprawiać sport na świeżym powietrzu.  

Do tej pory brytyjski rząd rekomendował, by pozostać w domach i nie opuszczać ich bez większej potrzeby, obecnie rekomendacja ta została wycofana, choć nadal podkreśla się konieczność zachowania ostrożności oraz przestrzegania wszelkich reżimów sanitarnych. Nie zaleca się również podróży do odległych części kraju, lecz jedynie w zakresie miejsca zamieszkania.  

Wielka Brytania. Osoby w wieku 70+ i medycy otrzymają trzecią dawkę szczepionkiWielka Brytania będzie szczepić trzecią dawką. Seniorów 70+ i medyków

8 marca powrócono również do trybu stacjonarnego nauczania w szkołach, a 12 kwietnia otwarte zostaną sklepy, które nie zaspokajają podstawowych potrzeb życiowych. Restrykcje zostają powoli zniesione również w gastronomii, restauracje będą miały możliwość serwowania posiłków oraz napojów, ale jedynie w ogródkach na świeżym powietrzu.  

Więcej o: