Agencja AP dotarła do raportu WHO ws. koronawirusa. Badacze podali najbardziej "prawdopodobny" scenariusz

Koronawirus pochodzi od nietoperzy, a na człowieka przeniosło go inne zwierzę. To najbardziej prawdopodobna hipoteza dot. przyczyn wybuchu pandemii - donosi agencja AP. Agencja dotarła do wstępnej wersji najnowszego raportu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczącego badań prowadzonych w Wuhan. Według ekspertów jest "wyjątkowo nieprawdopodobne", aby koronawirus powstał w laboratorium.

W połowie stycznia do Chin udał się międzynarodowy zespół ekspertów WHO, który po obowiązkowej kwarantannie rozpoczął pracę w terenie. Eksperci odwiedzali m.in. szpitale, laboratoria centrów kontroli chorób, wuhański targ Huanan czy Instytut Wirusologii.

29-latek spędził cztery miesiące w szpitalu z powodu koronawirusa 29-latek spędził cztery miesiące w szpitalu z powodu koronawirusa

Cztery scenariusze wybuchu pandemii koronawirusa

Po zakończeniu misji na początku lutego jej członkowie ocenili, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dotyczącym wybuchu pandemii koronawirusa jest jego przejście z naturalnego rezerwuaru poprzez zwierzęcego nosiciela pośredniego. Badane były również trzy inne hipotezy: przejście patogenu na człowieka bezpośrednio z pierwotnego nosiciela zwierzęcego, przez produkty spożywcze, a także poprzez wyciek z laboratorium - informuje agencja AP.

Ostateczna wersja raportu miała być gotowa w połowie marca, jednak jego publikacja została opóźniona. Agencja AP dotarła do wstępnej wersji raportu WHO, w którym scenariusze zostały posegregowane od najbardziej do najmniej prawdopodobnego.

Zobacz wideo Ponad pół tysiąca ofiar pandemii dziennie. Ekspertka komentuje

Jako "bardzo prawdopodobną" naukowcy określili tezę o przeniesieniu wirusa od nietoperzy przez nosiciela pośredniego. "Prawdopodobną" z kolei określono możliwość transmisji wirusa bezpośrednio od nietoperzy, "możliwą, ale mało prawdopodobną" tezę o przeniesieniu SARS-CoV-2 w produktach spożywczych, natomiast "wyjątkowo nieprawdopodobną" hipotezę o wycieku wirusa z laboratorium.

Problemy w ustaleniu ostatecznej genezy

"Ustalenia WHO są w dużej mierze takie, jak się spodziewano. Wiele pytań pozostawiono bez odpowiedzi. Zespół zaproponował dalsze badania dot. każdej z postawionej hipotezy z wyjątkiem pochodzenia laboratoryjnego" - podaje AP.

Problemem w ustaleniu ostatecznej genezy wirusa jest odmówienie przez Chiny dostarczenia zespołowi WHO danych dotyczących pierwszych wykrytych przypadków w Wuhanie. Administracja prezydenta USA Joe Bidena wydała oświadczenie wyrażające "głębokie zaniepokojenie" śledztwem.

Ostatnie dni to zdecydowana zwyżka liczby nowych, dobowych przypadków koronawirusa Trzecia fala dociska Polskę, Europę i świat. A najgorsze dopiero nadejdzie

Według Petera Bena Embareka, eksperta WHO, który kierował misją w Wuhan, oficjalna wersja raportu jest już gotowa - trwają ostatnie poprawki i tłumaczenia.

Więcej o: