Merkel: Mamy nową pandemię. Nowe odmiany wirusa bardziej agresywne, zaraźliwe i śmiertelne

Kanclerz Angela Merkel jest niezadowolona z tego, jak kraje związkowe wdrażają tzw. hamulec bezpieczeństwa. - Niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji - powiedziała w niedzielę wieczorem w telewizji ARD . - W zasadzie mamy nową pandemię - stwierdziła kanclerz.
Zobacz wideo Coraz więcej martwych stref w Bałtyku. "Problem się pogłębia"

Kanclerz Angela Merkel uważa, że kraje związkowe są zobowiązane do skutecznego i szybkiego wdrażania wspólnych rezolucji, dotyczących ograniczeń w pandemii. - Musimy przełamać trzecią falę - powiedziała w programie Anne Will. Ostrzegła, że nowe odmiany wirusa są bardziej agresywne, zaraźliwe i śmiertelne.

Odnosząc się do niepowodzenia niektórych landów w rygorystycznym wdrażaniu tzw. hamulca bezpieczeństwa (przywrócenia obostrzeń twardego lockdownu od wartości 100 zachorowań na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia - PAP), powiedziała: "istnieje kilka krajów związkowych, które mają bardzo szeroką interpretację (przepisów) i to nie napełnia mnie radością". Powyżej liczby zachorowań przekraczającej 100 nie ma dowolności w podejmowaniu decyzji, podkreśliła Merkel.

Kluczowe ograniczenie kontaktów i testowanie

Jako kluczowe środki przeciwko pandemii wymieniła ograniczenia dotyczące wyjść i kontaktów, więcej pracy w domu oraz kompleksową strategię testowania - bezpośrednio w szkołach i przedsiębiorstwach.

Merkel nie uważa obecnie za konieczne zorganizowanie spotkania z przywódcami krajów związkowych w sprawie pandemii, o co wnioskował m.in. premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann. Następny szczyt rządowy zaplanowano na 12 kwietnia.

- Rząd federalny i kraje związkowe potrzebują siebie nawzajem - powiedziała Merkel. - Nie możemy o niczym decydować bez siebie, ale sposoby na to trzeba jeszcze raz przemyśleć- dodała. Kraje przyjęły nowe środki walki z pandemią i teraz należy sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja z koronawirusem.

Merkel uchyliła w środę kontrowersyjne rozporządzenie z poprzedniego szczytu rządu federalnego i rządów krajów związkowych o dodatkowych dniach odpoczynku w Wielkanoc i przeprosiła wszystkich obywateli.

Autor: PAP/bml/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: