Waldemar Kraska: Szczyt trzeciej fali w okresie okołoświątecznym. Zapowiada też przyspieszenie szczepień

Waldemar Kraska powiedział w niedzielę, że szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa prognozowany jest na okres około świąteczny. Wiceminister zdrowia wyjaśnił również, czy będzie możliwe wybranie preparatu, którym się zaszczepimy.

Na antenie Polskiego Radia Kraska zapewnił, że proces szczepień niedługo zostanie przyspieszony. - Z tych danych, które mamy, szczególnie kwietniowych, wynika, że tych szczepionek będzie więcej, dlatego chcemy też poszerzyć punkty, które mogą szczepić Polaków - wyjaśnił. Dodał, że obecnie działa sześć tysięcy punktów szczepień.

Koronawirus w Polsce.Dr Konstanty Szułdrzyński: Zostało nam jeszcze parę miesięcy restrykcji

Waldemar Kraska: Szczyt trzeciej fali pandemii w okolicach Wielkanocy

- Szczyt trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym - tygodniu przedświątecznym i poświątecznym - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia. Kraska został również zapytany o to, czy na pewnym etapie szczepień obywatele będą mogli dokonać wyboru preparatu, który przyjmą.

Zobacz wideo Nie obostrzenia, ale zalecenia od rządu: święta w wąskim gronie i praca zdalna

- Jeżeli szczepionka jest dopuszczona przez Europejską Agencję Leków, to ta szczepionka jest bezpieczna, czy ona nazywa się tak czy inaczej - wyjaśnił. I podkreślił, że "główną zaletą takiej szczepionki jest to, abyśmy nie zachorowali w ciężki sposób". - Żadna szczepionka nie daje w stu procentach zabezpieczenia, ale wszystkie dają pewność, że jeżeli zachorujemy, to będziemy przechodzili to zakażenie zdecydowanie łagodniej - dodaje.

Wiceminister uznał, że możliwość wyboru szczepionki byłaby problematyczna pod względem logistycznym, ponieważ punkty szczepień musiałyby posiadać w magazynach kilka rodzajów szczepionek. - Wiemy, że te szczepionki wymagają różnych sposobów przechowywania (...), więc tu jest problem logistyczny - dodał. Na uwagę redaktorki, że część osób może chcieć zaszczepić się wyłącznie wybranym preparatem. - Uważam, że te szczepionki, które są dopuszczone, są bezpieczne i nie ma znaczenia, którą będziemy zaszczepieni - podkreślił jasno polityk.

Szczepienia w Wielkiej BrytaniiWielka Brytania. Już ponad 30 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki

Prawie 30 tys. nowych zakażonych

Według danych resortu zdrowia z niedzieli 28 marca, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 29 253 kolejnych zakażeń koronawirusem, a 131 osób zmarło. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (4652), śląskim (4647), wielkopolskim (3652), małopolskim (2404) oraz dolnośląskim (2207).

Więcej o: