Hiszpania. 5000 osób na koncercie, w maseczkach, ale bez dystansu. Za to legalnie. Eksperyment w Barcelonie

Pięć tysięcy osób bawiło się na wyprzedanym koncercie zespołu Love of Lesbian, który odbył się w sobotni wieczór w Barcelonie. Nie była to jednak nielegalna impreza. Rzeczywiste, a nie zdalne uczestnictwo było możliwe dzięki szybkiemu procesowi testowania.

Jak donosi Reuters, na arenie Palau Sant Jordi zgromadziło się około pięć tysięcy osób. Fani hiszpańskiego zespołu Love of Lesbian musieli nosić maseczki, ale utrzymywanie dystansu społecznego nie było wymagane. 

- Witamy na jednym z najbardziej ekscytujących koncertów w naszym życiu! - powiedział ze sceny Santi Balmes, wokalista Love of Lesbian. 

Barcelona. Pięć tysięcy osób uczestniczyło w koncercie Love of Lesbian. Na żywo, nie zdalnie

- To było spektakularne. Siedzieliśmy w pierwszym rzędzie i przez cały czas czuliśmy się bezpiecznie. Bardzo nam tego brakowało. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu koncertów - powiedział jeden z uczestników. 

To, jak napisała Agencja Reutera, surrealistyczne z dzisiejszej perspektywy wydarzenie mogło dojść do skutku dzięki temu, że wszystkich posiadaczy biletów poddano testom przesiewowym w dniu samego koncertu. W trzech lokalizacjach przeprowadziło je 80 pielęgniarek. Do południa wśród 2400 przebadanych znalazły się trzy zakażone osoby - organizator zwrócił im później pieniądze za niewykorzystane wejściówki. 

Koncert zespołu Love of Lesbian, BarcelonaKoncert zespołu Love of Lesbian, Barcelona Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

Wyniki testów antygenowych otrzymywano w ciągu 10-15 minut i przesyłano je do uczestników za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Sam test, a także maseczka były wliczone w koszt biletu (ceny wahały się między 23 a 28 euro). 

Zobacz wideo Kiedy turystyka w Izraelu odżyje? "Chęci są, ale trochę nie ma odwagi"

Hiszpański eksperyment w czasie pandemii

- Znalezienie się w Palau Sant Jordi będzie bezpieczniejsze niż spacerowanie ulicą - powiedział Reutersowi Jordi Herreruela, współorganizator koncertu.

Jak informuje telewizja Sky News, ten muzyczno-epidemiczny eksperyment, na który zgodę wyraził hiszpański rząd, był tak naprawdę pilotażem trzyletniego projektu badawczego finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy. Jego celem jest sprawdzenie, czy system szybkiego testowania może skutecznie zapobiegać powstawaniu ognisk COVID-19. 

Wielka Brytania myśli o luzowaniu obostrzeń. Boris Johnson wreszcie pójdzie do fryzjeraWielka Brytania luzuje obostrzenia. Boris Johnson pójdzie do fryzjera

Więcej o: