Prof. Andrzej Horban o systemie opieki zdrowotnej: Nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy

- System opieki zdrowotnej nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy wydolności - ocenił w sobotę prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP. Jak podkreślił, musimy stosować się do zaleceń, aby zahamować przyrost zakażeń.

Prof. Andrzej Horban był gościem TVN 24, gdzie został zapytany, czy fakt, że przez trzy dni pod rząd przypadków COVID-19 było ponad 30 tys. oznacza, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest już niewydolny. W rozmowie z piątkową "Rzeczpospolitą" mówił, że "granicą jest 30 tys. zakażeń dziennie w rozliczeniu tygodniowym". - Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny - powiedział wtedy gazecie.

Zobacz wideo Ponad pół tysiąca ofiar pandemii dziennie. Ekspertka komentuje

Andrzej Horban: System na granicy wydolności

- Jeszcze nie jest niewydolny na szczęście. Jest na granicy wydolności. To oznacza, że bardzo musimy zacząć stosować się do zaleceń - mówił w sobotę w TVN 24.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się na temat możliwości wprowadzenia przez rząd godziny policyjnej Niedzielski: Rozważymy dalsze obostrzenia, jeśli dynamika zakażeń nie osłabnie

Odniósł się także do dużej obecnie liczby zakażeń. Jak mówił, "wirus w naturalny sposób ewoluuje, zwiększając łatwość zakażania". - W związku z tym, w pewnym momencie zawsze spodziewamy się zwiększonej liczby zakażeń i to właśnie ma teraz miejsce - wskazał.

Wyjaśnił, że to, co się obecnie dzieje jest pochodną kilku rzeczy. - Ewolucji wirusa, przyjętych efektów strategii, wytrzymałości gospodarki, wytrzymałości ludzi na lockdown i dostępności do szczepień. Ta wypadkowa powoduje to, co mamy - mówił, dodając, przy tym, że "jeżeli szczepienia zaczną być coraz bardziej powszechne, a o tym marzymy, w tym momencie populacja osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby zacznie być chroniona i epidemia się natychmiast zmniejszy". (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjne Bloomberg: Polska czwarta od końca w rankingu obrazującym walkę z pandemią

Więcej o: