Bloomberg: Polska mocno spadła w rankingu obrazującym walkę z pandemią. Za nami tylko trzy kraje

Polska zajęła 50. miejsce w rankingu portalu Bloomberg.com, opisującym sytuację epidemiczną w wybranych krajach. To głównie za sprawą ostatnich dużych wzrostów zakażeń i sporego odsetka pozytywnych wyników testów.

Ranking obrazuje to, jak efektywnie prowadzona jest walka z koronawirusem w danym kraju przy jednoczesnych obostrzeniach społecznych i ekonomicznych. Analizowane są m.in. wskaźniki dotyczące zgonów oraz dostęp do testów.

Bloomberg: Polska w ogonie rankingu pod względem sytuacji epidemicznej

Na 53. zbadane przez redakcję portalu Bloomberg.com kraje Polska zajmuje 50. miejsce. Wyprzedzamy Brazylię, Czechy i Meksyk. W pierwszej dziesiątce znajdują się natomiast Nowa Zelandia, Singapur, Australia, Tajwan, Izrael, Korea Południowa, Chiny, Japonia, Tajlandia i Norwegia.

Adam NiedzielskiNiedzielski odpiera krytykę PO. "Wymyślanie nowych, nieistniejących problemów"

Jak wskazuje Bloomberg.com, na lepszej pozycji w rankingu znalazły się w porównaniu do wcześniejszych analiz m.in. Izrael, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie mocno zaawansowany jest program szczepień.

"Rumunia i Polska spadają odpowiednio o 15 i 10 pozycji w związku z rosnącą liczbą przypadków i wskaźnikiem pozytywnych testów. Polska walczy w szczególności z bardziej zaraźliwym brytyjskim wariantem i została prawie zamknięta na trzy tygodnie" - komentuje portal. Z kolei w Brazylii, w której odnotowano ok. 300 tys. zgonów na koronawirusa, szczepionki otrzymało do tej pory ok. 4 proc. populacji. 

Zobacz wideo Zaostrzenie standardów bezpieczeństwa w kościołach. "Głównym wyzwaniem jest przestrzeganie tych obostrzeń"

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 31 757 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby zmarło 448 zakażonych osób, a wyzdrowiało 27 845. Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.

W piątek wykonano ponad 101 tysięcy testów na obecność wirusa. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim, a najmniej w województwie podlaskim. 451 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ok. 2,2 mln zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło prawie 52 tysięcy zakażonych osób.

NoworodekZakażony koronawirusem noworodek w poznańskim szpitalu

Więcej o: