Zakażony koronawirusem noworodek w poznańskim szpitalu. Matka także z pozytywnym wynikiem

W jednym z poznańskich szpitali przebywa 3-tygodniowa dziewczynka, u której w pierwszych godzinach po urodzeniu zdiagnozowano koronawirusa. Jak twierdzą lekarze, do zakażenia mogło dojść w trakcie porodu. Matka noworodka wówczas również miała stwierdzony pozytywny wynik.

Zakażony noworodek leży Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Poznaniu. Jak podaje tvn24.pl, dziewczynka urodziła się się w szpitalu w Słupcy w 32. tygodniu ciąży.

Noworodek z COVID-19 w Poznaniu

Matka w chwili porodu także była zakażona koronawirusem. Do zakażenia dziecka mogło dojść w trakcie cesarskiego cięcia. Dziewczynka czuje się dobrze i nie miała objawów. Obie z matką są już uznawane za ozdrowieńców.

- Są poszczególne publikacje mówiące o potencjalnym zakażeniu wertykalnym, czyli z matki na płód lub noworodka. Jest to jednak na tyle incydentalne, że trudno powiedzieć czy to jest reguła. Natomiast tutaj nie będziemy wiedzieć, czy nie doszło do zakażenia poprzez błony płodowe, chociaż to potencjalnie jedyna droga, bo w tym konkretnym przypadku było wykonane cięcie cesarskie, czyli w grę nie wchodzi zakażenie przez kał - komentuje w rozmowie z TVN24 prof. Jan Mazela ze Szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Poznaniu.

Zobacz wideo Zaostrzenie standardów bezpieczeństwa w kościołach. "Głównym wyzwaniem jest przestrzeganie tych obostrzeń"

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 31 757 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby zmarło 448 zakażonych osób, a wyzdrowiało 27 845. Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.

Wczoraj wykonano ponad 101 tysięcy testów na obecność wirusa.

Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim, a najmniej w województwie podlaskim. 451 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ok. 2,2 mln zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło prawie 52 tysięcy zakażonych osób.

Więcej o: