Pacjenci odsyłani do domu bez testu na koronawirusa. Problemem internetowy system EWP

Osoby, które rejestrowały się na testy na koronawirusa w nowej formie, czyli przez system automatycznego wystawiania skierowań, napotykały na problemy po udaniu się do punktu pobrań wymazów. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że system działa już poprawnie.

Od piątku 26 marca istnieje możliwość otrzymania automatycznego skierowania na testy na koronawirusa. Jak jednak informuje RMF FM, osoby, które je otrzymały, napotkały w sobotę 27 marca na problemy. Skierowanie nie było widoczne w systemie EWP, ale osoby dowiadywały się o tym dopiero na miejscu.

Zobacz wideo Czy test na przeciwciała z dyskontu jest wiarygodny?

Po wypełnieniu internetowego formularza i kontakcie z konsultantem dostawały one bowiem SMS-y ze wskazanymi punktami pobierania wymazów. Na miejscu system nie potwierdzał jednak ich skierowań, nawet po upływie kilku godzin. Problem - jak donosi dziennikarz RMF FM został już naprawiony, a ministerstwo zdrowia twierdzi, że było to po prostu spowolnienie działania systemu.

Skierowanie na test na koronawirusa

Przetestować się pod kątem zakażenia koronawirusem można od piątku także na podstawie e-skierowania. Wystarczy zalogować się przez profil zaufany i wypełnić formularz. W razie zakwalifikowania do badania należy wybrać formę zapisu: online lub telefonicznie. Konsultanci Domowej Opieki Medycznej pracują w godzinach od 8. do 18., także w weekendy. Skierowanie online jest natomiast wystawiane automatycznie w ciągu kwadransa, a następnie SMS-em otrzymujemy termin i miejsce pobrania wymazu. Test można wykonać raz na siedem dni.

Skierowanie na test nadal można uzyskać także od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz w ramach Nocnej Pomocy Lekarskiej. Zaleca się nieprzychodzenie do punktu poboru przed czasem, by uniknąć czekania w kolejce. Warto także pamiętać, że wraz z otrzymaniem skierowania na test w kierunku koronawirusa, rozpoczyna się dla nas kwarantanna, która zostanie zakończona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Jeżeli natomiast uzyskany wynik jest pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową.

Więcej o: