Morawiecki apeluje o "zjednoczenie w kluczowym momencie". "Nie zmarnujmy tej szansy"

"Sytuacja jest trudna. Państwo polskie rzuciło wszystkie środki i siły do ratowania zdrowia i życia Polaków. Zjednoczymy się w tym kluczowym momencie [...]. Z każdą podana dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Na temat sytuacji epidemicznej w poszczególnych województwach szef rządu rozmawiał w sobotę z wojewodami.

"Sytuacja jest trudna. [...] Państwo polskie rzuciło wszystkie środki, siły i odwody do ratowania zdrowia i życia Polaków. Ponieśliśmy olbrzymie koszty w wielu dziedzinach. Zjednoczymy się w tym kluczowym momencie i wspomóżmy wysiłki wszystkich służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo" - napisał w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. 

"Rok temu jako broń mieliśmy wyłącznie dyscyplinę i solidarność - dziś stoi za nami także nauka. Z każdą podana dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń. Nie zmarnujmy tej wielkiej szansy. Zostańmy w domach" - zaapelował szef rządu.

Koronawirus. Morawiecki zaapelował o "zjednoczenie w kluczowym momencie"

To już kolejny w ostatnich dniach apel szefa rządu o ogólnonarodowe zjednoczenie. Z tą różnicą, że podczas czwartkowej konferencji Morawiecki płynnie przeszedł od koncyliacyjnego tonu do ganienia opozycji i prywatnej służby zdrowia.

- W tej chwili potrzebujemy narodowej solidarności. Dość z politycznymi przepychankami. Apeluję do opozycji: jeżeli nie potraficie działać solidarnie z rządem, przynajmniej nie zaostrzajcie sytuacji. Nie zaogniajcie sytuacji - stwierdził premier, dodając, że powinna obowiązywać teraz filozofia "wszystkie ręce na pokład". - Dlatego nie można przeszkadzać dzisiaj lekarzom, nie można kpić z tego, że robimy szpitale tymczasowe, bo one dzisiaj ratują życie - mówił.

- I jeszcze raz przypomnijmy sobie, co opozycja w sytuacji służby zdrowia proponowała: komercjalizację. A czy służba prywatna dzisiaj, wobec której mam jak najwyższy szacunek oczywiście, ratuje? Czy ratuje życie i zdrowie pacjentów z COVID-19? Czy słyszymy, że jakieś wielkie szpitale prywatne są otwarte i zamieniane na te dla pacjentów z COVID-19? Otóż nie - powiedział Morawiecki.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie epidemii koronawirusa.Epidemia przybiera na sile, premier: Przypomnijmy, jaki był plan PO. "Kłameusz"

Koronawirus. W sobotę premier uczestniczył w naradzie z wojewodami

Również w sobotę premier, a także minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker uczestniczyli w wideokonferencji ze wszystkimi szesnastoma wojewodami. W trakcie odprawy przedstawiciele rządu w terenie przedstawili raporty o aktualnej sytuacji epidemicznej w każdym województwie. "W szczególności w zakresie zabezpieczenia właściwej opieki medycznej" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 448 ofiarach śmiertelnych.

Z najnowszych rządowych danych wynika, że w szpitalach zajętych jest  28 574 łóżek "covidowych", czyli o 795 więcej niż poprzedniej doby (łączna ich pula wynosi: 37 961). W użyciu jest 2 823 pacjentów (z 3 653) - o 93 więcej niż w piątek. 

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie
Więcej o: