Plan rządu na transport pacjentów. Waldemar Kraska: Będą używane śmigłowce wojskowe

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym opracowano plan dotyczący użycia śmigłowców do transportu pacjentów. Wykorzystywane będą maszyny nie tylko LPR, ale także wojskowe, również ze szpitala tymczasowego na lotnisku w Pyrzowicach.

Zgodnie z sobotnim raportem Ministerstwa Zdrowia obecnie w szpitalach przebywa 28 574 chorych na COVID-19, co wobec poprzedniej doby oznacza wzrost o 795 osób. Terapii respiratorowej wymaga 2 823 pacjentów, o 93 więcej niż dzień wcześniej. W skali kraju, na 3 653 respiratory wolnych jest 830, zaś na 37 961 łóżek dostępnych jest 9 387.

Doktor habilitowana Ewelina Gowin, pediatrka i specjalistka chorób zakaźnychDr Ewelina Gowin: Hospitalizujemy już nawet kilkudniowe dzieci

Waldemar Kraska o miejscach dla pacjentów i ich transporcie śmigłowcami: Mamy plan

Wiceminister zdrowia na antenie Polsat News przyznał, że obecnie bardzo trudna sytuacja jest na Śląsku. - Uruchamiamy szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach, jeżeli taka potrzeba zaistnieje. Ten szpital będzie miejscem, gdzie trafią pacjenci, którzy będą wymagali dyslokacji do innych województw, do innych szpitali. Jeżeli oczywiście Śląsk będzie już na tyle nasycony pacjentami, że nie będzie mógł tych pacjentów przyjąć - powiedział Waldemar Kraska.

Kraska zapewnił, że przygotowany został także plan działania w postaci odpowiednich załóg i personelu medycznego. - Mamy już opracowany plan wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ministerstwem Obrony Narodowej. Będą użyte śmigłowce nie tylko LPR, ale i wojskowe, które mogą zabrać na swój pokład zdecydowanie więcej pacjentów - dodał.

Zobacz wideo Czy zostaną wprowadzone kary za zagraniczne wyjazdy turystyczne? "W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu"

Kraska zapowiedział, że w planie jest koordynator, który będzie zarządzał całym systemem i rozlokowywał pacjentów, którzy będą m.in. potrzebowali terapii tlenowej. Jak ocenił wiceminister, jest to "ostateczność, na którą także są przygotowani".

Rośnie liczba hospitalizowanych i pacjentów pod respiratorami

Od kilku dni systematycznie wzrasta liczba chorych przebywających w szpitalach. W niedzielę było ich 23 583, w poniedziałek - 24 637, we wtorek - 26 075, w środę - 26 511, w czwartek - 27 118, zaś w piątek - 27 779. Pod respiratorami było z kolei odpowiednio 2360, 2421, 2512, 2537, 2620 i 2730 pacjentów.

Punkt szczepień w Łodzi / zdjęcie ilustracyjnePunkt szczepień: Seniorzy potrafią przyjść nawet trzy godziny wcześniej

Tydzień temu, w sobotę 20 marca, z powodu COVID-19 hospitalizowane były 23 293 osoby, z czego 2315 były pod respiratorami. Dwa tygodnie temu, 13 marca było to odpowiednio 19 541 i 2011 osób.

Więcej o: