Adam Niedzielski podał liczbę zakażeń koronawirusem. Jest o 5 tys. wyższa niż tydzień temu

Adam Niedzielski poinformował, że ostatniej doby stwierdzono 31 757 nowych zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia dodał, że jest to o pięć tysięcy więcej, niż miało miejsce tydzień temu.

Adam Niedzielski w rozmowie w RMF FM odniósł się do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Polityk mówił też o nowych obostrzeniach, które obowiązują od soboty 27 marca oraz świętach wielkanocnych.

Zobacz wideo Czy zostaną wprowadzone kary za zagraniczne wyjazdy turystyczne? "W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu"

31 757 zakażeń koronawirusem. "To jest absolutnie krytyczny czas"

- Dziś jest 31 757 nowych zakażeń koronawirusem. To o pięć tys. więcej niż było tydzień temu. To nieco mniejsza dynamika niż wczoraj. Niestety nie ma tutaj żadnych pozytywnych sygnałów. Trzeba się spodziewać, że apogeum trzeciej fali będzie w okresie około świątecznym - powiedział Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia dodał też, że stan związany z epidemią koronawirusa w Polsce "jest absolutnie krytyczny". Polityk apelował też o przestrzeganie obostrzeń - mówił między innymi, że nie jest to czas, by zastanawiać się jak obejść rządowe regulacje. Niedzielski zapytany został, czy w takim razie rząd myśli o wprowadzeniu jeszcze większych obostrzeń, na przykład wprowadzenia godziny policyjnej. 

- Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze - i te optymistyczne, ale i te bardzo czarne (...). Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze. Regulacyjnie musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę - odpowiedział minister Niedzielski. 

Wielkanoc 2021. Adam Niedzielski: Ja namawiam do pozostania w domu, uczestniczenia w mszy zdalnie

Dziennikarz zapytał ministra zdrowia, jak w tym roku będzie spędzał Wielkanoc. - Spędzimy święta wielkanocne w gronie najbliższych. Jak chodzi o święcenie koszyczka, to w zeszłym roku mogliśmy bez tego przeżyć i patrząc na to, co dzieje się z epidemią w tym roku, z żoną też wstrzymamy się. Nie jestem zaszczepiony, nie jestem ozdrowieńcem. Nie mogę ryzykować - przyznał Adam Niedzielski.

Minister przyznał, że każdy z osobna powinien sam rozstrzygnąć (w swoim sumieniu) czy wyjeżdżać na święta. Adam Niedzielski namawia jednak do pozostania w domu oraz uczestniczenia we mszy świętej zdalnie, za pośrednictwem transmisji on-line czy telewizyjnych. Przyznaje jednak, że "jeśli ktoś tego bardzo potrzebuje, to powinien pójść do kościoła". Polityk liczy też, że jutrzejsza Niedziela Palmowa będzie "testem odpowiedzialności ze strony władz kościelnych. Pytany o sugestie, by zamknąć kościoły na Wielkanoc minister krótko odparł: "Zobaczymy, co będzie się działo".

Wielkanocne święcenie pokarmów w Wielką SobotęWielkanoc 2021. Jak będą wyglądały święta? Co ze święceniem pokarmów?

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia od soboty 27 marca

W sobotę 27 marca w całym kraju zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do 9 kwietnia zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych), a także punkty usługowe - salony kosmetyczne i fryzjerskie.

W placówkach handlowych, na poczcie czy targowiskach obowiązują nowe limity osób. Na jednego klienta ma przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni w sklepach do 100 metrów kwadratowych. W większych placówkach (powyżej 100 metrów kwadratowych) jest to limit 1 klienta na 20 m. kwadratowych. Ta ostatnia wytyczna dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Cały czas obowiązuje zasada zasłaniania ust i nosa maseczką w miejscach publicznych oraz zachowywania dystansu co najmniej 1,5 metra od innych osób. Tak jak dotychczas, zamknięte są galerie i centra handlowe - w nich działać mogą m.in. sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy księgarnie.

Lista nowych obostrzeń od soboty 27 marca. Co się zmienia?Lista nowych obostrzeń od soboty 27 marca. Co się zmienia?

Więcej o: