Kard. Nycz zaapelował do wiernych o przestrzeganie obostrzeń w kościołach. Zalecił też większą liczbę mszy

"Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia" - podkreślił w odezwie do wiernych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha zaapelował też do duszpasterzy, by ci w czasie Wielkanocy umożliwili jak największej liczbie wiernych uczestnictwo w nabożeństwach poprzez zwiększenie liczby mszy.

W czwartek ogłoszono nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty do 9 kwietnia. Zamknięto między innymi przedszkola i żłobki, centra handlowe, czy sklepy meblowe. Kościoły pozostaną otwarte, jednak będzie obowiązywał w nich bardziej rygorystyczny limit wiernych. Na każdych dwudziestu metrach kwadratowych będzie mogła przebywać jedna osoba. Jak dotychczas, konieczne będzie też noszenie maseczek. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia przekazał również, że spotkał się z sekretarzem generalnym Episkopatu Polski i strona kościelna zobowiązała się do egzekwowania i wspierania przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Zaostrzenie standardów bezpieczeństwa w kościołach. "Głównym wyzwaniem jest przestrzeganie tych obostrzeń"

Kard. Nycz: Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania

Obostrzenia będą obowiązywać również w trakcie świąt wielkanocnych. Z okazji zbliżającego się Wielkiego Tygodnia słowo do swoich diecezjan skierował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz

"Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie jak niedziela w tygodniu ma uroczystość Wielkanocy w roku liturgicznym. Zbliżamy się więc do najważniejszych dla Kościoła i chrześcijanina dni w roku kościelnym" - przypomniał Nycz. 

Niestety, wszystko wskazuje na to, że będziemy te dni obchodzić w reżimie pandemicznych obostrzeń, w trosce o zdrowie i życie ludzi. Zwracam się do wiernych i duchownych o pilne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: 1 osoba na 20 m kw., dystans 1,5 m, dezynfekcja i noszenie maseczek. Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych. Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia

- zaapelował hierarcha. 

"Uzasadnione jest zwiększenie liczby nabożeństw"

Nycz zwrócił się też do księży ze swojej diecezji, by ci umożliwili jak największej  liczbie wiernych uczestnictwo we Mszy Wieczerzy Pańskiej, w liturgii Męki Pańskiej, Wigilii Paschalnej i Mszach Niedzieli Zmartwychwstania. W tym celu, jak wskazał metropolita warszawski, "uzasadnione jest zwiększenie liczby nabożeństw".

Nycz przypomniał jednocześnie, że wciąż obowiązuje udzielona z powodu pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach.

"Dla wiernych niemogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach, pomocą może być duchowa łączność przez media. W pozostałych obrzędach Wielkiego Tygodnia uczestniczmy na miarę możliwości konkretnych parafii w zgodzie z zasadami pandemicznymi, jakie obowiązują na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy" - napisał duchowny. 

Konferencja Episkopatu Polski nie wydała ogólnokrajowych zaleceń dotyczących sposobu obchodzenia świąt wielkanocnych. Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zwrócił się jednak z apelem do wszystkich wiernych i duchownych o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie liturgii. Wprowadzanie obostrzeń pozostaje w gestii poszczególnych diecezji. Wiele z nich wydało już swoje wytyczne, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, jakich ograniczeń należy się spodziewać. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule poniżej

Wielkanocne święcenie pokarmów w Wielką SobotęWielkanoc 2021. Jak będą wyglądały święta? Co ze święceniem pokarmów?

Więcej o: