Morawiecki twierdzi, że w Polsce zaszczepiono 5 mln osób. Wcześniej nieprawdę podali Dworczyk i TVP

W czwartek premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili nową listę obostrzeń, które będą obowiązywać od 27 marca. Przy okazji szef rządu pochwalił się, że w Polsce zaszczepiono już pięć milionów osób. Oficjalne raporty publikowane codziennie przez rząd mówią jednak coś zupełnie innego.
  • Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef rządu stwierdził, że w Polsce zaszczepiono przeciwko koronawirusowi ponad pięć mln osób
  • W rzeczywistości Morawiecki przytoczył jednak liczbę wykonanych szczepień, która nie odpowiada liczbie zaszczepionych Polaków. Każdy zarejestrowany na szczepienie otrzymuje bowiem dwie dawki preparatu
  • Wcześniej nieprawdziwą informację na temat liczby szczepień podał szef KPRM Michał Dworczyk, a także Wiadomości TVP

- To dostępność szczepionek jest dziś jedynym wąskim gardłem w polskim procesie szczepienia. Mamy ponad pięć mln osób zaszczepionych. Możemy szczepić nawet ok. 10 mln osób miesięcznie. Potrzebujemy tylko potrzebnych szczepionek. Gdybyśmy mieli takie możliwości ściągania szczepionek jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, proces zdecydowanie by przyspieszył - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz MorawieckiPrezes ORL o konferencji rządu: Jestem poruszony liczbą wątków politycznych

Morawiecki mówił o ponad pięciu milionach zaszczepionych. Rzeczywistość jest nieco inna 

Podana przez premiera informacja o liczbie zaszczepionych Polaków była, delikatnie mówiąc, nieścisła. 

Od końca grudnia w Polsce wykonano bowiem pięć milionów szczepień przeciwko koronawirusowi, co nie oznacza, że dokładnie tyle osób zostało zaszczepionych. Wynika to z tego, że wszystkie dostępne obecnie w Polsce szczepionki są dwudawkowe, tak więc kilka tygodni po pierwszym "wkłuciu" ten sam zarejestrowany otrzymuje drugą dawkę. 

Z najnowszych rządowego raportu wynika, że do 26 marca wykonanych zostało dokładnie 5 594 790 szczepień. Pierwszą dawkę podano 3 666 008 osobom i to właśnie spośród nich 1 928 782 otrzymało drugą dawkę. 

Zaszczepieni dwiema dawkami stanowią podzbiór zaszczepionych jedną dawką. Nie zaszczepiono więc pięciu milionów Polaków, a jedynie 3,6 mln osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. 

Z przytoczonych danych wynika również, że osób, które otrzymały wyłącznie pierwszą dawkę, jest obecnie 1,7 mln. 

Premier nie jest jedynym, któremu zdarzyło się nie odróżnić liczby podanych dawek od liczby zaszczepionych. W ubiegłą sobotę Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień, stwierdził, że "dzisiaj przekroczymy pięć milionów zaszczepionych osób".

Zobacz wideo Czy zostaną wprowadzone kary za zagraniczne wyjazdy turystyczne? "W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu"

Podobną informację mogliśmy usłyszeć także w niedzielnym wydaniu "Wiadomości" TVP. - W Polsce akcję szczepień ograniczają dostawy preparatów mniejsze, niż początkowo deklarowali producenci, ale i tak udało się już zaszczepić ponad pięć mln osób - odczytał autor materiału. Co ciekawe, na infografice znalazła się już wzmianka o szczepieniach, a nie o zaszczepionych. 

'Wiadomości' TVP (21.03)'Wiadomości' TVP (21.03) TVP, wiadomosci.tvp.pl