Koronawirus. Ruszają zapisy na bezpłatne testy. Skierowanie bez wychodzenia z domu

- Chcemy, by dużo nowych osób, które mają problem choćby z dodzwonieniem się do podstawowej opieki zdrowotnej, mogło otrzymać skierowanie za pośrednictwem domowej opieki medycznej - mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rejestracji na testy na koronawirusa. Od piątku można się zapisać, korzystając z profilu zaufanego.

W piątek 26 marca ruszyła możliwość rejestrowania się na bezpłatne testy na koronawirusa za pomocą profilu zaufanego. Test będzie można wykonać raz na siedem dni. 

Zobacz wideo Ponad pół tysiąca ofiar pandemii dziennie. Ekspertka komentuje

Zapisy na bezpłatne testy na koronawirusa. "Odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej"

Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej ze zlecania, za pośrednictwem lekarza, badania w kierunku COVID-19. Będzie można zgłosić się samodzielnie za pomocą formularza

- ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Aby zgłosić się na test, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej www.gov.pl. Mogą się zgłaszać osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Mariusz KamińskiKamiński: Sytuacja jest dramatyczna. Działania służb będą bardzo stanowcze

System poprosi o odpowiedź na kilka pytań i sprawdzi, czy osoba chętna kwalifikuje się na test. Jeśli tak, skontaktuje się z nią konsultant Domowej Opieki Medycznej. Następnie należy oczekiwać na SMS z systemu eKolejka. Wiadomość będzie zawierała proponowane miejsce i godzinę testu, należy stawić się punktualnie, aby nie tworzyć niepotrzebnej kolejki w punkcie pobierana wymazu. Wynik testu pojawi się w Internetowym Koncie Pacjenta.

Jeśli otrzymasz zlecenie na test, zostaniesz automatycznie objęty kwarantanną. Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową. Negatywny wynik testu zwalnia Cię z kwarantanny

- napisano na stronie internetowej gov.pl.

Osoby, które nie mają profilu zaufanego, wciąż będą mogły uzyskać skierowanie na testy bezpośrednio u lekarza.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 35 143 nowych zakażeniach koronawirusem (o 9,1 tys. więcej niż tydzień temu) i o 443 zgonach z powodu COVID-19.

Michał DworczykDworczyk: Rozważamy uruchomienie rejestracji dla wszystkich w maju

Łączna liczba zakażeń w Polsce to 2 189 966. Poprzedniej doby wykonano 107,7 tys. testów. Pozytywnych wyszło 32,6 proc.

Więcej o: