Jest rozporządzenie ws. nowych obostrzeń. Od północy będą obowiązywać w całej Polsce [LISTA]

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zmian w przepisach w związku z pandemią. Zmiany będą obowiązywały od najbliższej soboty 27 marca do 9 kwietnia. Co się zmienia?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem do 9 kwietnia zamknięte pozostają centra i galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni. Wprowadzane będą też m.in. zmiany w handlu i w usługach: 

  • Wielkopowierzchniowe, detaliczne sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych zostaną zamknięte
  • W pozostałych placówkach handlowych wprowadzona zostanie zasada zmniejszonej dopuszczalnej liczby klientów na każde 100 metrów kwadratowych. Będzie to jedna osoba na każde 20 m2 w większych, powyżej 100 m2 sklepach, i jedna osoba na każde 15 m2 w sklepach mniejszych
  • Zmniejszona zostanie dopuszczalna liczba osób w miejscach kultu religijnego. Od soboty do 9 kwietnia w kościołach będzie mógł przebywać jeden wierny na 20 m2 powierzchni świątyni. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób
  • Zamknięte będą zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne
  • Zamknięte zostaną również przedszkola i żłobki (będą działać tylko w zakresie opieki nad dziećmi personelu medycznego i porządkowego)

Opublikowano rozporządzenie ws. obostrzeń. Od północy zaczną obowiązywać w całej Polsce

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego nadal będą uczyć się zdalnie. Zamknięte pozostają hotele z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki, a także siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

W rozporządzeniu czytamy także, że działalność sportowa zostanie ograniczona tylko do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną wszystkie rekreacyjne obiekty sportowe tak jak korty tenisowe czy ścianki wspinaczkowe. 

Lockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na WielkanocLockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na Wielkanoc

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Nowe obostrzenia przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski, który jednocześnie zaapelował o podjęcie pracy zdalnej tam gdzie jest to możliwe i przypomniał o o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Podkreślił, że w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe obostrzenia dotyczące szkół, handlu, hoteli, instytucji kultury czy obiektów sportowych.

Służba zdrowia na granicy wydolności

Premier Mateusz Morawiecki apelował także o ograniczenie aktywności społecznej na czas Świąt Wielkanocnych i spędzenie tego okresu wyłącznie w gronie domowników. Ma to na celu zahamowanie rozwoju epidemii w Polsce.

Minister zdrowia powiedział, że w najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów zachorowań i wzrostu liczby osób hospitalizowanych. Dodał, że różna jest sytuacja w regionach. Wskazał na Śląsk, w którym liczba zakażeń zaczęła szybko wzrastać. Minister powiedział, że w przypadku tego regionu można spodziewać się "specjalnych rozwiązań" w walce z epidemią. Adam Niedzielski podkreślił, że najszybciej poprawia się sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie tempo zachorowań spadło dzięki wprowadzeniu obostrzeń regionalnych. Podobnie stało się w województwie pomorskim.

Minister poinformował, że do tej pory udało się uruchomić 27 szpitali tymczasowych i dodać osiem tysięcy łóżek "covidowych".

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki mówił, że zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia i musimy zrobić wszystko, by uniknąć dojścia do niej. Podkreślił, że problemem nie są braki sprzętowe, a liczba personelu medycznego. Zaznaczył, że dobrą wiadomością jest, dzięki szczepieniom w służbie zdrowia, ograniczone występowanie zachorowań na COVID-19 wśród medyków.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie epidemii koronawirusa.Epidemia przybiera na sile, premier: Przypomnijmy, jaki był plan PO. "Kłameusz"