Do Polski trafi ponad 500 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. EMA zapowiedziała dodatkową kontrolę

- Spodziewamy się w ciągu najbliższych kilkunastu dni znacznej dostawy do Polski - ponad 500 tys. szczepionek - która umożliwi kontynuację Narodowego Programu Szczepień - powiedział PAP Piotr Najbuk, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca. W czwartek Europejska Agencja Leków zapowiedziała natomiast powołanie grupy ekspertów, by dodatkowo zbadać, czy przypadki zakrzepów krwi można powiązać z zastosowaniem preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Dotąd dowodów na to nie znaleziono.

Według udostępnionych przez Piotra Najbuka informacji, AstraZeneca dostarczyła do Polski już ponad 1,2 mln szczepionek przeciwko COVID-19 pomimo ograniczeń eksportowych.

- Biorąc pod uwagę, że aktualnie w naszym kraju zaszczepionych zostało 3,2 mln osób pierwszą i 1,7 mln osób drugą dawką szczepionki, nasz wkład w polski program jest wysoki - dodał Najbuk. 

Zobacz wideo Czy zostaną wprowadzone kary za zagraniczne wyjazdy turystyczne? "W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu"

W ciągu kilkunastu dni do Polski trafi 500 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. EMA zapowiedziała dodatkową kontrolę

Europejska Agencja Leków (EMA) powoła specjalną grupę ekspertów, by dodatkowo zbadać, czy przypadki zakrzepów krwi są związane z zastosowaniem szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 - poinformowała EMA w czwartek na Twitterze.

"EMA zwołuje grupę ekspertów ad hoc w dniu 29 marca, aby wnieść dodatkowy wkład w trwającą ocenę przypadków szczepionki AstryZeneki przeciw Covid-19 i zakrzepów krwi" - czytamy w tweecie.

We wtorek dyrektor EMA Emer Cooke powiedziała, że normalne jest, że w masowej akcji szczepień wychodzą na jaw rzadkie i poważne choroby.

- Chciałabym podkreślić, że nie jest to niespodziewana sytuacja. Kiedy szczepi się miliony osób, to nieuniknione jest, że rzadkie lub poważne choroby zostaną wykryte po zaszczepieniu. Naszą rolą jest szybkie wykrywanie tych przypadków i ich badanie oraz ustalenie, czy są związane ze szczepionkami, czy nie - powiedziała Cooke na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

- Nie powinniśmy tracić z oczu faktu, że szczepionki pomogą nam kontrolować tę pandemię - zaznaczyła.

W związku z podejrzeniami, jakoby szczepionka AstraZeneki zwiększała ryzyko występowania zakrzepów krwi, na początku marca kilkanaście państw - w tym Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania - wstrzymało jej stosowanie. W minionym tygodniu EMA oświadczyła, że nie ma dowodów, by podawanie szczepionki zwiększało ryzyko powstawania zakrzepów, a korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyka. Większość państw wznowiła po tym podawanie preparatu.

PAP, autorzy: z Brukseli Artur Ciechanowicz/asc/ akl/ws/ krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: