Morawiecki o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego: Nie wykluczamy żadnego scenariusza

- Nie wykluczamy żadnego scenariusza, gdyby po dwóch, trzech tygodniach miałoby być jeszcze gorzej - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie, czy rząd zamierza wprowadzić jeden ze stanów nadzwyczajnych.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki ogłosili nowe obostrzenia. Zaostrzone restrykcje będą obowiązywać od soboty 27 marca do 9 kwietnia. Zmiany w zasadach bezpieczeństwa obejmą handel, placówki usługowe, kościoły, ale również żłobki i przedszkola. - Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali jest bardzo silny - powiedział.  

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny? Premier Morawiecki odpowiada

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej był pytany o to, czy wobec gwałtownego wzrostu liczby nowych zakażeń, rząd rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego albo stanu klęski żywiołowej. Postulat wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych popiera wielu prawników, którzy uważają, że wprowadzenie np. zakazu przemieszczania się bez ogłoszenia stanu klęski żywiołowej jest nielegalne. 

Lockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na WielkanocLockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na Wielkanoc

Wszystko oczywiście dla dobra obywateli, wszystko po to, by ratować sytuację w służbie zdrowia. Nie wykluczamy żadnego scenariusza, gdyby po dwóch, trzech tygodniach miałoby być jeszcze gorzej

- opowiedział premier Morawiecki. 

Od soboty 27 marca ścisły lockdown w całym kraju

Premier podkreślił, że nowe, surowe obostrzenia są potrzebne do tego, aby ograniczyć mobilność społeczeństwa oraz przerwać łańcuch zachorowań trzeciej fali epidemii koronawirusa. Morawiecki zaapelował, aby zbliżające się święta wielkanocne spędzić wyłącznie w wąskim gronie najbliższej rodziny. 

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli. Zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza - powiedział.

Wszystkie obecne obostrzenia sanitarne pozostają w mocy. Dodatkowe restrykcje będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia. Nowe zasady bezpieczeństwa oznaczają: 

  • zamknięcie sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2  
  • wprowadzenie w miejscach kultu religijnego nowego limitu osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2 
  • zakaz działalności salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych w całej Polsce 
  • zamknięcie żłobków i przedszkoli, z wyjątkiem opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej) 
  • ograniczenie działalności obiektów sportowych tylko do sportu zawodowego 

Epidemia koronawirusaEkspertka z zespołu PAN: Przez około tydzień nadal będą przyrosty zakażeń

Więcej o: