Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o konferencji premiera: Jestem poruszony liczbą wątków politycznych

- Mam poczucie, że wszędzie tam, gdzie toczy się walka z koronawirusem, w gabinetach lekarzy, na oddziałach szpitalnych, nie ma miejsca na politykę - stwierdził w TVN24 dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, który odniósł się w ten sposób do czwartkowej konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Morawiecki w sposób krytyczny wypowiadał się na temat opozycji.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Wejdą one w życie w sobotę i będą obowiązywać przez 2 tygodnie.

W trakcie konferencji nie zabrakło też wątków politycznych. - Dość z politycznymi przepychankami. Apeluję do opozycji, jeżeli nie potraficie działać solidarnie razem z rządem, przynajmniej nie zaostrzajcie, nie zaogniajcie sytuacji. Dzisiaj powinna obowiązywać zasada: wszystkie ręce na pokład - mówił Mateusz Morawiecki.

Lockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na WielkanocLockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na Wielkanoc

- Przypomnijmy sobie tylko, co opozycja proponowała w służbie zdrowia: komercjalizację. Czy służba prywatna dzisiaj, wobec której mam jak najwyższy szacunek, ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? Czy słyszymy o tym, że jakieś wielkie szpitale prywatne są otwarte i zamieniane dla pacjentów z COVID-19? Otóż nie. Tylko państwo w najtrudniejszych chwilach próby rzuciło wszystkie swoje siły i środki po to, by uratować jak najwięcej Polaków - stwierdził.

Jak dodał, "plan PO zakładał daleko idącą komercjalizację i prywatyzację". - Wszystkich obywateli warto poprosić o zastanowienie się, jak wyglądałaby walka z COVID-19, gdyby znaczna część, większość służby zdrowia właśnie znajdowała się poza domeną państwową. Widzimy, że w niektórych przypadkach, kiedy mogła pomoc być udzielana, tej pomocy nie udzielano, m.in. dlatego, że inne są priorytety, w inny sposób patrzy służba zdrowia prywatna na powszechny problem, jaki jest epidemia, a w inny sposób patrzą na to jednostki państwowe, publiczne, samorządowe - komentował premier.

Zobacz wideo Zaostrzenie standardów bezpieczeństwa w kościołach. "Głównym wyzwaniem jest przestrzeganie tych obostrzeń"

Prezes ORL: W walce z koronawirusem nie ma miejsca na politykę

- Jestem poruszony tym, jak wiele wątków politycznych znalazło się na tej konferencji. Mam poczucie, że wszędzie tam, gdzie toczy się walka z koronawirusem, w gabinetach lekarzy, na oddziałach szpitalnych, nie ma miejsca na politykę. Pacjenci walczą z koronawirusem, my walczymy z koronawirusem - zaznaczył w rozmowie w TVN24 prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Łukasz Janowski.

- Mam poczucie, że ta konferencja została zwołana ze względu na dużą liczbę zakażeń, zgonów. Dla nas to nie są tylko liczby, to są realni ludzie, to są cierpienia naszych pacjentów, ich rodzin. To czas na to, byśmy razem, bez żadnych podziałów, pomyśleli o tym, co zrobić - podkreślił.

Przedszkole w czasie epidemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Przedszkola i żłobki zostaną zamknięte

Jak stwierdził dr Łukasz Jankowski, "obostrzenia są wyrazem trochę bezradności rządu". - Można zadać pytanie: cóż zrobić w takiej sytuacji galopującej liczby zakażeń, schyłkowej wydolności ochrony zdrowia, tak dużej liczby zgonów? Skrajnie trudna sytuacja Ministerstwa Zdrowia, skrajnie trudna sytuacja nas wszystkich - ocenił.

Prezes ORL zaznaczył, że najważniejsze są nie tylko obostrzenia, ale również stosowanie zasad: maseczki, dezynfekcja, dystans.

- Przez to, że ta epidemia trwa tak długo, jesteśmy zmęczeni, wszyscy, moim zdaniem, zbyt bardzo przywiązujemy się do kwestii prawnych, a zbyt mało do naszej solidarności i odpowiedzialności społecznej - skomentował.

Więcej o: