Zła sytuacja na Śląsku, Niedzielski chce "specjalnych rozwiązań". Chodzi m.in. o transport pacjentów

- Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem, województwo to stało się liderem zakażeń. Będą tam specjalne rozwiązania, być może transport pacjentów poza region - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef Ministerstwa Zdrowia zwracał uwagę na konferencji prasowej, że średni poziom zachorowań w Polsce osiągnął już wartość prawie 24,5 tys. W szczytowym momencie II fali epidemii - przypomniał - to było 26 tys., ale - zaznaczył - należy się spodziewać, że w kolejnych co najmniej dwóch tygodniach będziemy obserwowali dalsze wzrosty, dalsze zwiększenia liczby zachorowań i co za tym idzie hospitalizacji.

Lockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na WielkanocLockdown w całej Polsce. Rząd ogłosił nowe obostrzenia na Wielkanoc

Zobacz wideo Ponad pół tysiąca ofiar pandemii dziennie. Ekspertka komentuje

"Sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań"

Adam Niedzielski mówił również, że sytuacja w poszczególnych regionach kraju jest zróżnicowana. Mamy regiony - wskazywał - gdzie sytuacja jest bardzo trudna jak w województwie śląskim - tam sytuacja z przeciętnej w skali kraju szybko się pogorszyła.

- Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem i ona doprowadziła do tego, że praktycznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni województwo śląskie z pozycji średniej w Polsce, stało się liderem liczby zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Dlatego też sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań. Być może transportu pacjentów poza region. Nad takimi rozwiązaniami obecnie pracujemy - powiedział minister.

Szef MZ wskazał, że na drugim biegunie jest województwo warmińsko-mazurskie, które - jak mówił - jest dobrym przykładem tego, jak działają obostrzenia. - To pierwszy region w skali Polski, gdzie liczba zachorowań z takiego przeciętnego poziomu, który jeszcze dwa tygodnie temu wynosił powyżej 900 zachorowań dziennie, spadła poniżej 840. To nie jest jeszcze duża zmiana, ale widać, że jest tam pewnego rodzaju przesilenie - powiedział.

Epidemia koronawirusa - LondynLockdown w Europie. Jakie obostrzenia obowiązują w innych krajach?

autor: Rafał Białkowski/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: