Nowe obostrzenia. Rząd "zrobi wszystko", ale nie zamknie kościołów. "Potrzebujemy narodowej solidarności"

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli. Zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej. Wszystko, oprócz zamknięcia kościołów.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił już nowe zasady, które wchodzą w życie od soboty. Już od kilku dni wirusolodzy i eksperci sugerowali, że to między innymi kościoły są miejscem, gdzie dochodzi do zakażeń i doradzali, aby świątynie zamknąć, ponieważ ciężko tam egzekwować limity osób, a ludzie gromadzą się na małej przestrzeni. 

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Nowe obostrzenia w kościołach

Rząd na sugestie i rady dotyczące kościołów nie zareagował. Jedyną zmianą wchodzącą życie 27 marca jest to, że w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 metrów kwadratowych. Wcześniej była to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 metrów odległości od innych osób, czyli w praktyce niewiele się zmieniło, chociaż biskupi mieli dostać upomnienie, aby stosować się do restrykcji, co potwierdził Adam Niedzielski. Jego zdaniem najważniejsze jest stosowanie się do obowiązujących restrykcji.

Na czwartkowej konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski, porównał pod względem obostrzeń kościoły do sklepów wielkopowierzchniowych. Tłumaczył, że obostrzenia są równe dla wszystkich - nie ma różnicowania ani wyróżniania. 

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. Mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych 

- mówił premier Mateusz Morawiecki, zanim ogłoszono nowe obostrzenia.

Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało o 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób. Tym samym łączna liczba zakażeń od początku pandemii w Polsce to 2 154 821, zmarło łącznie 50 860 osób.

Do tej pory w Polsce wykonano blisko 5,4 mln szczepień, z czego dwie dawki otrzymało ok. 1,9 mln osób. Dziś rozpoczęła się szczepienia żołnierzy, a także ruszyła ponowna rejestracja dla osób 70 plus, które nie zapisały się wcześniej.

Więcej o: